"Odszedł Ludwik Dorn, Lutek, przywódca warszawskiej opozycji studenckiej lat 70-tych, wybitnie zdolny polityk w wolnej Polsce, patriota i państwowiec - napisał w czwartek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. "Cześć Jego Pamięci! Niech spoczywa w pokoju" - dodał wicepremier.
- Śmierć Ludwika Dorna to dla mnie bardzo smutna wiadomość. To ważna dla Polski postać. Wyrazy głębokiego współczucia dla najbliższych - powiedział w czwartek w Londynie prezydent Andrzej Duda.
Ludwik Dorn urodził się 5 czerwca 1954 w Warszawie. W PRL-u działał jako opozycjonista - współpracował m.in. z KOR. Był współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość i jej wiceprezesem w latach 2001–2007. W latach 2005–2007 pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.
Rodzice Ludwika Dorna - Henryk (+71 l.) i Alina (+90 l.) zostali pochowani na Cmentarzu Północnym w Warszawie. Henryk Dorn zmarł w 1982 r., natomiast Alina Dorn w 2006 r. Ojciec polityka pochodził ze zasymilowanej rodziny żydowskiej z Tarnopola i do lat 60 posługiwał się nazwiskiem Dornbaum (prawie cała jego rodzina poniosła śmierć podczas Holocaustu). Uczył się na optyka i był zegarmistrzem w Jenie. należał do Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy oraz KPP. Za działalność polityczną odbywał w okresie międzywojennym karę pozbawienia wolności. Po wojnie działał w PPR i PZPR, wykładał marksizm-leninizm na Politechnice Warszawskiej. Po rezygnacji z etatu, od 1956 pracował jako optyk w Warszawie, otworzył zakład optyczny w pawilonach przy ul. Marszałkowskiej. Matka Alina była warszawską lekarką neurologiem.
Pogrzeb Ludwika Dorna odbędzie się 13 kwietnia i będzie miał charakter państwowy. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 12.00 w warszawskiej Katedrze polowej Wojska Polskiego Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Pochówek zaplanowano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach o godz. 14.00.