Elektrownia

i

Autor: Shutterstock Elektrownia

WOJNA W UKRAINIE

Ostrzeżenie Białego Domu. “Rosyjski ostrzał Ukrainy zwiększa ryzyko incydentu jądrowego”

2022-11-24 6:47

"Rosyjski ostrzał rakietowy na Ukrainę pokazuje, że Kreml jest skłonny zwiększyć ryzyko incydentu jądrowego, który może zagrozić całemu regionowi" - oceniła rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Adrienne Watson. Według informacji Sił Zbrojnych Ukrainy, w środę (23.10) rosyjska armia przeprowadziła przeciwko Ukrainie 78 ataków rakietowych, 23 ataki lotnicze i ponad 70 ostrzałów miejscowości i ukraińskich pozycji z wykorzystaniem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Jak podało w środę, 23 listopada ukraińskie ministerstwo energetyki, w efekcie środowego ostrzału większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw prądu, a we wszystkich elektrowniach atomowych tymczasowo została wstrzymana produkcja prądu. Rosjanie uszkodzili także obiekty przesyłu energii, jednak tło promieniowania na terytorium elektrowni atomowych pozostało w normie.

Biały Dom jasno wskazuje na cel Putna. "Zwiększenie cierpienia i śmierci Ukraińców"

W sprawie rosyjskiego ostrzału na Ukrainę głos zabrała m.in. rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Adrienne Watson.

“Podczas gdy Rosja boryka się z problemami na polu bitwy, w coraz większym stopniu skupia się na horrendalnych atakach przeciwko Ukraińcom, za pomocą dotkliwych uderzeń uszkadzających infrastrukturę energetyczną, robiąc to celowo wraz z nadejściem zimy" - napisała w oświadczeniu Watson. Jak dodała, celem strategii reżimu Putina jest "zwiększenie cierpienia i śmierci ukraińskich mężczyzn, kobiet i dzieci".

Bezpieczeństwo nuklearne. “Zwiększa się ryzyko wypadku jądrowego”

"Pokazuje to też, że Rosja jest skłonna zwiększyć ryzyko incydentu dotyczącego bezpieczeństwa nuklearnego, który może zaszkodzić nie tylko Ukrainie, ale dotknąć też cały region" - napisała rzeczniczka.

Na sprawę uwagę zwróciła też ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield, która na forum Rady Bezpieczeństwa stwierdziła, że odcięcie od prądu elektrowni jądrowych zwiększyło ryzyko wypadku jądrowego, w tym wydostania się materiałów radioaktywnych.

Stany Zjednoczone pomagają Ukrainie. Dostarczają nie tylko sprzęt wojskowy

Watson zaznaczyła, że obok ogłoszonej w środę 23 listopada pomocy wojskowej dla Ukrainy - w tym m.in. dodatkowej amunicji do systemów obrony powietrznej NASAMS i ciężkich karabinów maszynowych do zestrzeliwania dronów - USA dostarczyły też dotąd pomoc humanitarną o wartości 1,5 mld, w tym 250 mln na ochronę przed mrozem, w tym paliwo grzewcze, generatory, materiały budowlane i koce.

"Rosja nadal nie docenia siły i determinacji Ukraińców i ich próby zdemoralizowania ich po raz kolejny spełzną na niczym" - zapowiedziała Watson.

Jan Piekło: "Niestety prawda jest taka, że Rosja nie dotrzymuje żadnych porozumień" [Express Biedrzyckiej]
Sonda
Czy rozważałeś/aś wyjazd z Polski w obawie o bezpieczeństwo kraju w związku z wojną w Ukrainie?

Zachód popełnia błąd w sprawie Ukrainy? Chodzi o IRAN!

Posłuchaj rozmowy z ekspertem!

Listen to "Reakcja Zachodu powoduje, że sami wpychamy Iran w objęcia Rosji - Marcin Krzyżanowski. RAPORT WALCZAKA" on Spreaker.