Parlament Europejski

i

Autor: www.pixabay.com Parlament Europejski

PE WSPIERA UKRAINĘ

Ważne! Parlament Europejski uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

2022-11-23 12:41

Parlament Europejski w środę 23 listopada przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Eurodeputowani wyrazili niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Rezolucja PE uznająca Rosję za państwo sponsorujące terroryzm została przyjęta 494 głosami za, przy 58 - przeciw i 44 wstrzymujących się.

W dokumencie eurodeputowani wyrażają niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz potępiają nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Europosłowie domagają się zaprzestania wszelkich działań wojskowych sił rosyjskich, w szczególności ataków na tereny mieszkalne i infrastrukturę cywilną, oraz wycofania przez Rosję wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy. Wzywają do zaprzestania przymusowych deportacji ukraińskiej ludności cywilnej i przymusowych adopcji ukraińskich dzieci, a także do uwolnienia wszystkich osób przetrzymywanych na Ukrainie. 

Eurodeputowani przypominają o historii. Zwrócono uwagę na katastrofę smoleńską

W dokumencie znajdują się też odniesienia do kwestii historycznych. PE przypomina w nim, że państwo rosyjskie nadal zaprzecza swojej odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 r. i odmawia współpracy z międzynarodowymi organami wymiaru sprawiedliwości oraz odmawia zwrotu wraku i czarnych skrzynek polskiego samolotu rządowego Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem w Rosji w kwietniu 2010 r. 

PE uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Jest reakcja Wołodymyra Zełenskiego 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zareagował na rezolucję PE w mediach społecznościowych. "Przyjmuję z zadowoleniem decyzję Parlamentu Europejskiego o uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm i państwo wykorzystujące środki terrorystyczne" - napisał na serwisie Telegram.

Ukraiński przywódca wezwał także do dalszego izolowania Rosji. "Rosję należy izolować na wszystkich szczeblach i pociągnąć do odpowiedzialności, aby położyć kres jej wieloletniej polityce terroryzmu na Ukrainie i na świecie" - oświadczył. 

Jan Piekło: "Niestety prawda jest taka, że Rosja nie dotrzymuje żadnych porozumień" [Express Biedrzyckiej]
Sonda
Czy po zakończeniu wojny należy wznowić kontakty gospodarcze z Rosją?
Nasi Partnerzy polecają