Mieczysław Gil

i

Autor: Terlecki fot. twitter.com/SenatRP

Żałoba wśród senatorów nie tylko z PiS

Mieczysław Gil nie żyje. Senatora PiS żegna nie tylko własna partia

2022-09-30 13:07

Nie żyje Mieczysław Gil (+78 l.), były senator z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, który reprezentował okręg wyborczy w województwie świętokrzyskim. Tym samym parlament nie tylko żegna deputowanego, ale także zawziętego opozycjonistę antykomunistycznego, o którym nie zapomni Małopolska.

Mieczysław Gil nie żyje. Były senator Prawa i Sprawiedliwości zmarł o czym poinformował na swoich oficjalnych stronach sam Senat. Mieczysława Gila szczególnie zapamiętają jednak nie w parlamencie, ale w Krakowie. Dla regionu był bowiem legendą małopolskiej "Solidarności".

Nie żyje Mieczysław Gil. Zanim został politykiem, był twardym opozycjonistą antykomunistycznym

Mieczysław Gil urodził się w 1944 roku w Gacach Słupieckich. Już w młodości dał poznać się jako wróg reżimu komunistycznego, gdy w wieku 24 lat w 1968 roku odmówił brania udziału w bojówkach pacyfikujących protestujących studentów, za co później został zawieszony. Później w latach 70. kolportował pismo "Robotnik", a w "Głosie Nowej Huty" był redaktorem.

W latach 1980 i 1981 był uczestnikiem licznych strajków, a w marcu 1981 roku został przewodniczącym Komisji Robotniczej Hutników NSZZ "Solidarność". Szybko potem został przewodniczącym zarządu małopolskiej "Solidarności". W końcu został też delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ „Solidarność”, a później członkiem Komisji Krajowej związku.

Gdy w grudniu 1981 roku wprowadzono stan wojenny Mieczysław Gil stanął na czele głośnego strajku w Hucie im. Lenina. Strajk jednak spacyfikowano, a ukrywającego się przed służbami Mieczysława Gila w końcu aresztowano i skazano na 4 lata więzienia. Odsiedział niecałe dwa, ponieważ w 1983 roku na mocy amnestii wypuszczono go z więzienia. Na wolności kontynuował działalność w "Solidarności", co później doprowadziło go do udziału w obradach Okrągłego Stołu, gdzie realizował się w zespole ds. gospodarki i polityki społecznej.

Ostatnie pożegnanie Mieczysława Gila. Nie żyje lokalna legenda

Do końca życia Mieczysław Gil angażował się w pracę na rzecz ogółu. Chociażby w latach 1998 - 2002 sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego. Był posłem Sejmu X kadencji (ostatnia kadencja w PRL) oraz I kadencji (pierwsza w Rzeczpospolitej Polskiej). W Senacie VIII kadencji (2011 - 2015) realizował się w komisjach Kultury i Środków Przekazu oraz Praw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

W Małopolsce zapamiętają go przede wszystkim z tzw. wielkiej czwórki nowohuckich opozycjonistów. Mieczysław Gil tworzył tę nieformalną grupę wraz z Stanisławem Handzlikiem, Janem Ciesielskim i Edwardem Nowakiem. Po upadku komunizmu Mieczysław Gil wybrał jednak inną drogę niż pozostała trójka.

Poniżej galeria, w której zobaczycie, w jak różny sposób na wyjazdowe posiedzenie PiS jechali zwykli posłowie, a jak podróżował Jarosław Kaczyński (73 l.)

Sonda
Czy uważasz, że PiS powinno rządzić trzecią kadencję?
K. GAWKOWSKI: SIKORSKI POWINIEN BYĆ MEDIALNIE ZAKNEBLOWANY