Szef PO pochwalił się nagraniem

Donald Tusk nagrany bez zapiętych pasów w samochodzie w czasie jazdy. Co na to przepisy?

2022-09-30 13:04

Po spotkaniu Donalda Tuska (65 l.) z mieszańcami Białobrzegów nagrano wideo na którym widać, jak szef PO podróżuje bez założonych pasów bezpieczeństwa. – Jazda bez pasów bezpieczeństwa to wykroczenie drogowe, za które kierujący pojazdem może zostać ukarany mandatem 100 zł i 5 ptk. karnymi lub wnioskiem do sądu. Osobie jadącej bez pasów, która nie jest kierującym, można wystawić grzywnę 100 zł – informuje nas Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach mł. asp. Ewa Kozyra. Szef PO mógłby być zwolniony z obowiązku, gdyby miał lekarskie zaświadczenie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa. Rzecznik prasowy partii nie odpowiedział nam, czy Tusk takie zaświadczenie ma.

Drogowe wpadki Donalda Tuska

Pod koniec listopada 2021 roku, Donald Tusk stracił prawo jazdy na trzy miesiące z powodu jazdy z nadmierną prędkością. Feralne zdarzenie miało miejsce w miejscowości Wiśniewo koło Mławy. Choć Tusk jechał główną magistralą łączącą stolicę z Wybrzeżem, limit prędkości na tym fragmencie drogi krajowej nr 7 wynosił 50 km/h. Polityk, który został złapany z 107 km/h na liczniku, stracił prawo jazdy na wspomniane 3 miesiące i dostał 500 zł mandatu. To sprawiło, że Tusk przesiadł się na elektryczną hulajnogę. Niestety, i na niej łamał prawo. „Super Express” widział, jak szef PO przejeżdżał na hulajnodze przez skrzyżowanie: – Zgodnie z przepisami, które zmieniły się 20 maja tego roku, osoba, która wchodzi na przejście dla pieszych, powinna wcześniej zejść z hulajnogi i przeprowadzić ją. W innym przypadku grozi mandat 100 zł – mówił nam były rzecznik Komendy Głównej Policji dr Mariusz Sokołowski (48 l.).

Tusk na nagraniu jedzie w samochodzie. Nie ma zapiętych pasów. Co na to przepisy?

Tym razem drogowa wina Tuska dotyczy jego zachowania w roli pasażera. Na filmiku wrzuconym w serwisie Twitter, Donalda Tuska widać mówiące o kryzysie w PiS. Jednak to, co zwraca uwagę to fakt, że Tusk nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa. Co na takie zachowanie przepisy? Art. 39 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi wyraźnie: „Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy”. Artykuł przewiduje wyjątki zwalniające z używania pasów m. in. kobiety w widocznej ciąży oraz osób z lekarskim zaświadczeniem o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa. Rzecznik prasowy PO nie odpowiedział nam na pytanie, czy Tusk takie zaświadczenie posiada. Jak nas informuje KPP w Białobrzegach, kierowcy wiozącemu Tuska groziłoby do 100 zł mandatu i 5 ptk. karnych, a samemu Tuskowi - 100 zł grzywny. 

Tusk pokazał nagranie z samochodu. Jedzie bez pasów
Sonda
Czy na polskich drogach czujesz się bezpiecznie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany