Michaił Gorbaczow

i

Autor: Wojciech Strozyk/REPORTER

Michaił Gorbaczow w szpitalu. Były przywódca ZSRR ma problemy z nerkami

2022-07-02 8:10

Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca ZSRR, trafił do szpitala. Powodem hospitalizacji są cukrzyca i problemy z nerkami. 91-letni Gorbaczow musi przechodzić dializy. Informację o tym, że jedyny prezydent ZSRR trafił do szpitala przekazała ukraińska agencja informacyjna Unian. Potwierdzona została też na Telegramie.

Michaił Gorbaczow w szpitalu. Na co choruje?

Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca ZSRR, trafił do szpitala. Powód? Gorbaczow choruje na cukrzycę i ma problemy z nerkami. W związku z tym 91-letni Gorbaczow musi przechodzić dializy. O hospitalizacji jedynego prezydenta ZSRR poinformowała agencja Unian, która powołuje się na relacje rosyjskich mediów. Problemy zdrowotne mogą być konsekwencją przewlekłej cukrzycy. Choroba ta prowadzi do uszkodzeń wielu narządów, w tym właśnie nerek. Choruje na nią ponad 380 mln ludzi na całym świecie. Niestety, rocznie z powodu powikłań cukrzycy umiera około 4 mln ludzi. 

Kim jest Michaił Gorbaczow?

Michaił Gorbaczow urodził się 2 marca 1931 we wsi Priwolnoje w Kraju Stawropolskim. Jest synem Siergieja Andriejewicza (1909–1976, mechanizator w miejscowym kołchozie) i Marii Pantielejewnej (wzgl. Marina, 1911–1995). Pochodził z rodziny chłopskiej. Gorbaczow był jedynym prezydentem ZSRR (1990-1991). Od roku 1985 do roku 1991 był sekretarzem generalnym KC PZPR. Zainicjował politykę pierestrojki (przebudowy), głasnosti (jawności) i uskorjenia (przyspieszenia).

15 października 1990 roku Michaił Gorbaczow otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Komitet noblowski nagrodził go za skuteczne działania mające na celu zakończenie zimnej wojny. W 2007 Gorbaczow został twarzą kampanii reklamowej ekskluzywnej marki toreb Louis Vuitton. Już wcześniej razem z córką brał udział w reklamach różnorakich produktów (m.in. reklama Pizzy Hut). Spotkało się to w Rosji z ogromną falą krytyki.

Gorabczow kiedyś krytykował Putina, ostatnio go wspierał

Gorbaczow w ostatnich latach popierał politykę Władimira Putina. Kilka lat temu w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica", tuż po aneksji Krymu przez Rosję, wprost stwierdził, że choć w przeszłości krytykował Putina w sprawach dotyczących swobód demokratycznych, to "nie może krytykować go za kwestię ukraińską". Gorbaczow powiedział wówczas, że społeczność międzynarodowa powinna uznać Krym za część Rosji. 

Sonda
Czy po zakończeniu wojny należy wznowić kontakty gospodarcze z Rosją?
Konflikt Rosja NATO? Ekspert: Rosja zostałaby zmieciona
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE