Premier w Gdańsku. Morawiecki sprawdził węgiel

i

Autor: Marcin Gadomski

Znalazł sposób na przekonanie koalicjanta?

Mateusz Morawiecki chce przekonać Solidarną Polskę do kasy z UE. Ujawnił, jak to zrobi

2022-11-14 13:18

Premier Mateusz Morawiecki (54 l.) stoi przed niełatwym zadaniem przekonania koalicyjnej Solidarnej Polski do przyjęcia pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Choć partia Zbigniewa Ziobry (52 l.) przekonuje, że nie ma już miejsca na negocjacje z Komisją Europejską, to Morawiecki ma mieć sposób na przekonanie ziobrystów. I ujawnił już, jaki.

W ostatnich dniach opozycja podejmuje temat wotum nieufności, jakie ma zostać wysunięte względem Zbigniewa Ziobry. Polityk władzy stoi bowiem na stanowisku, że pieniędzy z UE przyjmować się nie powinno, bo wymaga to dostosowania się do zmian proponowanych przez Komisję Europejską, które z kolei mają uderzyć w polską suwerenność. Politycy opozycji wskazują, że usunięcie pozostającego na stanowisku ministra sprawiedliwości Ziobry otworzyłoby drogę do przystania na warunki KE i pieniądze z KPO popłynęłyby szerokim strumieniem.

Mateusz Morawiecki nie odda ministra. Zapowiedział obronę koalicjanta

O te plany opozycjonistów pytany był Mateusz Morawiecki. Szef rządu wskazywał, że nie zamierza pozwolić na utrącenie ziobrystów z koalicji rządzącej. Podkreślał, że Zjednoczona Prawica to formacja "dużego namiotu". - Zjednoczona Prawica jest partią dużego namiotu. Mamy różne grupy, różnych koalicjantów. Solidarna Polska jest ważnym koalicjantem i oczywiście będziemy jej bronić - wskazywał Mateusz Morawiecki.

Polityk zapowiedział, że nie obawia się o uparcie ze strony partii Zbigniewa Ziobry. Przypomniał bowiem, że jeszcze w ubiegłym roku w maju formacja ta miała całkiem inne zdanie w kwestii pieniędzy unijnych. Zapowiedział, że nieprzekonanych jest gotowy przekonywać. - Jeśli dziś ktoś potrzebuje impulsu merytorycznego, by rozwinąć te tematy, służę pomocą i ekspertyzą - mówił premier.

Zbigniew Ziobro zmieni zdanie? Taki jest plan Mateusza Morawieckiego na przekonanie koalicjanta

Jak jednak premier zamierza przekonywać swojego ministra do przystania na środki z Unii Europejskiej? Morawiecki wskazywał, że Polska obecnie znalazła się w niełatwej sytuacji, w której szczególną uwagę powinna zwracać na bezpieczeństwo.

To zapewnione może zostać jednak jedynie za pośrednictwem wielkich nakładów finansowych na obronność. Tak więc na środki z KPO powinno się patrzeć raczej jako na umocnienie niepodległości.

- Apeluję do wszystkich, aby we właściwy sposób zrozumieli to, w jak kluczowym momencie geopolitycznym znalazła się dziś Rzeczpospolita. Dziś potrzebne są wszystkie środki. Środki unijne wzmacniają polską suwerenność, wzmacniają polską niepodległośćpodkreślał na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. - Jeśli chcemy dziś wzmacniać nasz potencjał obronny musimy przeznaczać na to 100 mld dolarów rocznie, aby bronić niepodległości - podsumował premier.

Poniżej galeria, w której sprawdzisz, jak ceny wzrosły rok do roku

Sonda
Czy środki z KPO są nam potrzebne?
Krzysztof Bosak: "Polski rząd konkuruje pod względem przywilejów socjalnych z innymi państwami UE, by przyciągać uchodźców z Ukrainy" [Express Biedrzy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany