Ważna decyzja ws. KPO. Unijni ministrowie zdecydują o pieniądzach dla Polski

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Ważna decyzja ws. KPO. Unijni ministrowie zdecydują o pieniądzach dla Polski

Doniesienia mediów potwierdza KE

Komisja Europejska akceptuje! Polska bliżej KPO, jest zielone światło dla wniosku

2022-11-29 16:32

Według doniesień potwierdzonych u źródła, Komisja Europejska dała zielone światło wobec polskiego dokumentu technicznego nieodzownego do przejścia procedury dotyczącej przyznania środków z KPO. Chodzi o tzw. ustalenia operacyjne. Te są obowiązkowe, by otrzymać płatność z programu. Wciąż jednak jest jeden problem stojący na drodze do uruchomienia wypłat.

Polska coraz bliżej wypłaty pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy! Okazuje się, że w Brukseli zaakceptowano tzw. ustalenia operacyjne. To dokument techniczny, który ma nielichy charakter. Liczy kilkaset stron i opisuje jak obydwie strony - władze kraju członkowskiego i Komisja Europejska - będą weryfikować kamienie milowe. Jego akceptacja otwiera drogę do złożenia wniosku o wypłatę pierwszej transzy środków z KPO.

Ustalenia operacyjne z zielonym światłem. Polska bliżej KPO, ale do wypłat wciąż daleko

Wspomniany dokument miał zostać uzgodniony przez Polskę i Komisję Europejską w wyjątkowo szybkim tempie. Dziennikarka RMF FM w Brukseli usłyszała pozytywne komentarze pod adresem naszego kraju. - KE wysłała do Polski dokument o "ustalaniach operacyjnych", teraz Warszawa ma go podpisać i odesłać. Niektóre kraje negocjowały ten dokument o wiele dłużej, z Polską poszło dosyć sprawnie - podaje RMF.

I choć pokonywane są kolejne kroki do uzyskania środków z KPO, wciąż jako Polska nie doczekaliśmy się wypłat z programu. Główną przeszkodą są bowiem niewypełnione kamienie milowe. W tym momencie Polska obok Węgier jest jednym z dwóch krajów, które wciąż czekają na pieniądze.

Kamienie milowe solą w oku. Polacy czekają na pieniądze, władza rozmawia z KE

Niewypełnienie kamieni milowych mści się skutecznym blokowaniem wypłat gigantycznych funduszy, których wysokość idzie w setki miliardów złotych. Rząd Zjednoczonej Prawicy wciąż nie wypełnił jednak uzgodnień dotyczących praworządności, ale nie tylko jej. Od trzech tygodni w tej sprawie dialog z władzami Unii Europejskiej prowadzi Szymon Szynkowski vel Sęk (40 l.), minister do spraw unijnych.

Co ciekawe, Polska może złożyć wniosek o wypłatę pieniędzy z KPO, bez wypełnionych kamieni milowych. Pierwsza płatność bez spełnienia 37 uzgodnień wypracowanych przez polski rząd z KE jest możliwa, ale wówczas Komisja wypłacić może jedynie część pieniędzy i stawić warunek domknięcia sprawy kamieni milowych w ciągu pół roku. Jeśli w tym czasie sprawa nie zostanie załatwiona, przepaść może cała kwota z KPO.

Żaden z krajów nie odważył się jeszcze z tego skorzystać. Kraje raczej opóźniają składanie wniosków o wypłatę - powiedział dziennikarce RMF FM człowiek z Komisji Europejskiej.

Poniżej porady polityków PiS na wygranie wyborów

Sonda
Czy środki z KPO są nam potrzebne?
Zgorzelski z PSL miażdży pomysł powstania komisji ds. polityki energetycznej. "To jedna wielka bzdura"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany