Ważna decyzja ws. KPO. Unijni ministrowie zdecydują o pieniądzach dla Polski

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Ważna decyzja ws. KPO. Unijni ministrowie zdecydują o pieniądzach dla Polski

Doniesienia mediów potwierdza KE

Komisja Europejska akceptuje! Polska bliżej KPO, jest zielone światło dla wniosku

2022-11-29 16:32

Według doniesień potwierdzonych u źródła, Komisja Europejska dała zielone światło wobec polskiego dokumentu technicznego nieodzownego do przejścia procedury dotyczącej przyznania środków z KPO. Chodzi o tzw. ustalenia operacyjne. Te są obowiązkowe, by otrzymać płatność z programu. Wciąż jednak jest jeden problem stojący na drodze do uruchomienia wypłat.

Polska coraz bliżej wypłaty pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy! Okazuje się, że w Brukseli zaakceptowano tzw. ustalenia operacyjne. To dokument techniczny, który ma nielichy charakter. Liczy kilkaset stron i opisuje jak obydwie strony - władze kraju członkowskiego i Komisja Europejska - będą weryfikować kamienie milowe. Jego akceptacja otwiera drogę do złożenia wniosku o wypłatę pierwszej transzy środków z KPO.

Ustalenia operacyjne z zielonym światłem. Polska bliżej KPO, ale do wypłat wciąż daleko

Wspomniany dokument miał zostać uzgodniony przez Polskę i Komisję Europejską w wyjątkowo szybkim tempie. Dziennikarka RMF FM w Brukseli usłyszała pozytywne komentarze pod adresem naszego kraju. - KE wysłała do Polski dokument o "ustalaniach operacyjnych", teraz Warszawa ma go podpisać i odesłać. Niektóre kraje negocjowały ten dokument o wiele dłużej, z Polską poszło dosyć sprawnie - podaje RMF.

I choć pokonywane są kolejne kroki do uzyskania środków z KPO, wciąż jako Polska nie doczekaliśmy się wypłat z programu. Główną przeszkodą są bowiem niewypełnione kamienie milowe. W tym momencie Polska obok Węgier jest jednym z dwóch krajów, które wciąż czekają na pieniądze.

Kamienie milowe solą w oku. Polacy czekają na pieniądze, władza rozmawia z KE

Niewypełnienie kamieni milowych mści się skutecznym blokowaniem wypłat gigantycznych funduszy, których wysokość idzie w setki miliardów złotych. Rząd Zjednoczonej Prawicy wciąż nie wypełnił jednak uzgodnień dotyczących praworządności, ale nie tylko jej. Od trzech tygodni w tej sprawie dialog z władzami Unii Europejskiej prowadzi Szymon Szynkowski vel Sęk (40 l.), minister do spraw unijnych.

Co ciekawe, Polska może złożyć wniosek o wypłatę pieniędzy z KPO, bez wypełnionych kamieni milowych. Pierwsza płatność bez spełnienia 37 uzgodnień wypracowanych przez polski rząd z KE jest możliwa, ale wówczas Komisja wypłacić może jedynie część pieniędzy i stawić warunek domknięcia sprawy kamieni milowych w ciągu pół roku. Jeśli w tym czasie sprawa nie zostanie załatwiona, przepaść może cała kwota z KPO.

Żaden z krajów nie odważył się jeszcze z tego skorzystać. Kraje raczej opóźniają składanie wniosków o wypłatę - powiedział dziennikarce RMF FM człowiek z Komisji Europejskiej.

Poniżej porady polityków PiS na wygranie wyborów

Sonda
Czy środki z KPO są nam potrzebne?
Zgorzelski z PSL miażdży pomysł powstania komisji ds. polityki energetycznej. "To jedna wielka bzdura"