[PILNE] 36-latek próbował wjechać w Pałac Prezydencki. Potrącił policjanta [WIDEO]

i

Autor: ESKA INFO Warszawa

Grube miliony na remont lwów prezydenta

Kancelaria Prezydenta szykuje remont lwów przed pałacem. Gigantyczna kwota na cztery posągi

2022-09-22 9:45

10 lat temu cztery posągi lwów, które znajdują się przed Pałacem Prezydenckim, przeszły renowację. Posągi zwierząt, które "strzegą" wejścia do pałacu od strony ulicy Krakowskie Przedmieście mają w sumie 2 metry długości i 1 metr wysokości każdy. Już na przełomie września i października ruszyć ma przetarg na ich renowację. Zarezerwowana kwota powala.

2,6 mln zł na renowację czterech lwów sprzed Pałacu Prezydenckiego? To naprawdę zawrotna suma, która od razu włącza czerwoną lampkę. Zdaje sobie z tego sprawę Kancelaria Prezydenta. - Kierownictwo kancelarii ma świadomość, że przewidywany koszt prac konserwatorskich jest znaczący. Także w budżecie Kancelarii Prezydenta RP jest to kwota bardzo istotna - czytamy w wyjaśnieniach KPRP.

2,6 mln zł na cztery lwy sprzed pałacu. Kancelaria tłumaczy się "rzetelną naprawą"

W tym samym tekście, w którym oficjele z kancelarii przyznają, że "koszt jest znaczący", zwrócono uwagę na potrzebę "rzetelnej naprawy" rzeźb. - Niemniej jeszcze bardziej istotna jest potrzeba rzetelnej naprawy i konserwacji rzeźb, które mają istotne znaczenie dla zachowania ciągłości wizerunku historycznego tego miejsca i dbałości o dziedzictwo kulturowe - tłumaczy KPRP.

"Rzeczpospolita" wskazuje, że lwy spoczywające przed pałacem mają już ponad 200 lat. Zostały wykute z piaskowca w 1821 roku przez włoskiego rzeźbiarza, Camillo Londiniego. Szczególnie ciężki dla lwów był okres II Wojny Światowej, gdy dwa z nich zostały roztrzaskane w kawałki. Po konflikcie pieczołowicie je poskładano. Teraz Kancelaria Prezydenta znów chce o nie zadbać - wśród wyliczanych prac znajdują się chociażby zdemontowanie postumentów, usunięcie warstw hydrofobowych, wymiana okładzin, uzupełnienie ubytków i tym podobne.

Komorowski będzie OJCEM CHRZESTNYM wygranej z PiS!? Szczerze o powrocie do polityki

Kancelaria Prezydenta na lwy nie żałuje. Dzisiaj 2,6 mln zł, 10 lat temu 120 tys. zł

Gigantyczna kwota renowacji lwów sprzed Pałacu Prezydenckiego robi ogromne wrażenie, ale jeśli zestawić ją z informacją na temat poprzedniej akcji konserwacyjnej, nabiera jeszcze mocniejszego wydźwięku. Przypomnijmy bowiem, że w latach 2012 - 2013 lwy przeszły konserwację, w trakcie której posągi zaizolowano i zajęto się także rekonstrukcją kamiennych płyt. Wówczas jednak koszt całej operacji zamknął się w 120 tys. zł.

Jakim cudem więc mamy dzisiaj od czynienia z kwotą ponad 21 razy większą? Okazuje się, że pierwotnie planowano przeznaczyć na przedsięwzięcie około 1 mln zł. Szybko jednak zaktualizowano plan prac, a wraz z nim kwotę, powiększając ją niemal trzykrotnie. - Poprzednie prace prowadzone były systemem »oszczędnościowym« i minimalistycznym (ratującym przed degradacją środowiskową). Uzyskany efekt został jednak dość szybko utracony, głównie przez wpływ warunków atmosferycznych - tłumaczy Kancelaria Prezydenta i dodaje, że zgodnie z opinią ekspertów "stan rzeźb określono jako dramatyczny".

Jednocześnie KPRP zapewnia, że finalnie wydatki na lwy mogą okazać się niższe. - Rzeczywisty koszt wykonania restauracji rzeźb lwów i ogrodzenia przy lwach znany będzie dopiero po otwarciu ofert i rozstrzygnięciu przetargu - podsumowuje KPRP.

Poniżej galeria, w której możecie zobaczyć, jak Jarosław Gowin (60 l.) rozlicza się ze współpracy z PiS

Sonda
Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE