składy węgla

i

Autor: Gettyimages Składy węgla świecą pustkami. Czy powstanie nowa sieć sprzedawców węgla PGG?

Najnowszy sondaż „SE”

Czy Polska jest gotowa na kryzys? Polacy wyrazili się jednoznacznie. Złe wieści dla PiS

2022-09-22 5:10

Wojna gospodarcza, jaką Rosja prowadzi z krajami Zachodu, coraz bardziej nam doskwiera z powodu braku węgla i gazu. Jak Polska była przygotowana na obecny kryzys energetyczny? To pytanie zadał respondentom Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”. 71 proc. badanych odpowiedziało, że źle. Według ekspertów może się to odbić się na poparciu dla PiS.

Jak Polska była przygotowana na kryzys?

W składach z opałem brakuje węgla, a dostarczany statkami węgiel z importu okazał się paliwem słabej jakości. Nie ma pewności, czy nie zabraknie w zimie gazu, bo rząd nie zawarł jeszcze umów na dostawy tego paliwa przez rurociąg Baltic Pipe. Do tego od stycznia zdrożeją rachunki za prąd. Jak Polska była przygotowana na kryzys energetyczny?

Sondaż. Jak Polska jest przygotowana na kryzys?

i

Autor: SE/Radosław Ślusarczyk

Wiatraków nadal nie ma

Respondenci, którym Instytut Badań Pollster zadał to pytanie, w większości odpowiedzieli, że źle. Taką opinię wyraziło aż 71 proc. badanych. Czy mają rację? Ekonomista Marek Zuber zarzuca rządowi wiele zaniedbań. – Po pierwsze zahamowanie rozwoju energetyki wiatrowej, a do dziś rząd nie naprawił tego błędu. Po drugie, były sygnały, że wystąpi problem z węglem, ale zmarnowano kilka miesięcy na działanie – mówi ekspert. - Po trzecie, PGNiG już dwa lata temu negocjowało umowę na dostawę gazu z Norwegii i do dziś nie doprowadzono negocjacji do końca – podkreśla Zuber.

Donald Tusk o szokujących podwyżkach w Radomiu: "900 procent więcej za prąd"

Będzie spadek notowań PiS

Czy i jak ten brak gotowości do wojny energetycznej z Rosją wpłynie na notowania PiS? – Kryzys zakończy się 50-proc. spadkiem poparcia dla PiS, czyli pozostanie tylko ok. 20 proc. wyborców – prognozuje politolog Kazimierz Kik (75 l.). – Jeśli ktoś z wyborców PiS jeszcze nie jest przekonany, czy przestać popierać partię, wkrótce przekona go do tego życie – dodaje ekspert.

Ściągamy drogi i słabej jakości węgiel z Indonezji. Polacy nie chcą go kupować

Sondaż został wykonany przez Instytut Badań Pollster w dniach 14–15 września 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1075 dorosłych Polaków.

Sonda
Jak przygotowujesz się do kryzysu energetycznego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE