Jak Polska była przygotowana na kryzys?
W składach z opałem brakuje węgla, a dostarczany statkami węgiel z importu okazał się paliwem słabej jakości. Nie ma pewności, czy nie zabraknie w zimie gazu, bo rząd nie zawarł jeszcze umów na dostawy tego paliwa przez rurociąg Baltic Pipe. Do tego od stycznia zdrożeją rachunki za prąd. Jak Polska była przygotowana na kryzys energetyczny?
Wiatraków nadal nie ma
Respondenci, którym Instytut Badań Pollster zadał to pytanie, w większości odpowiedzieli, że źle. Taką opinię wyraziło aż 71 proc. badanych. Czy mają rację? Ekonomista Marek Zuber zarzuca rządowi wiele zaniedbań. – Po pierwsze zahamowanie rozwoju energetyki wiatrowej, a do dziś rząd nie naprawił tego błędu. Po drugie, były sygnały, że wystąpi problem z węglem, ale zmarnowano kilka miesięcy na działanie – mówi ekspert. - Po trzecie, PGNiG już dwa lata temu negocjowało umowę na dostawę gazu z Norwegii i do dziś nie doprowadzono negocjacji do końca – podkreśla Zuber.
Donald Tusk o szokujących podwyżkach w Radomiu: "900 procent więcej za prąd"
Będzie spadek notowań PiS
Czy i jak ten brak gotowości do wojny energetycznej z Rosją wpłynie na notowania PiS? – Kryzys zakończy się 50-proc. spadkiem poparcia dla PiS, czyli pozostanie tylko ok. 20 proc. wyborców – prognozuje politolog Kazimierz Kik (75 l.). – Jeśli ktoś z wyborców PiS jeszcze nie jest przekonany, czy przestać popierać partię, wkrótce przekona go do tego życie – dodaje ekspert.
Ściągamy drogi i słabej jakości węgiel z Indonezji. Polacy nie chcą go kupować
Sondaż został wykonany przez Instytut Badań Pollster w dniach 14–15 września 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1075 dorosłych Polaków.