Minister Henryk Kowalczyk o węglu: Z zaopatrzeniem węgla w danym momencie może być problem

2022-09-22 8:51

Gościem Jacka Prusinowskiego w czwartkowym (22 września) "Sednie Sprawy" będzie wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Głównym tematem rozmowy z politykiem z pewnością będą nie tylko sprawy dotyczące krajowego rolnictwa.

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk to gość "Sedna Sprawy". Niedawno minister w jednym z wywiadów mówił, że ceny żywności mogą jeszcze wzrosnąć, a wszystko to przez fakt, że mamy do czynienia ze wzrostem cen energii:  - Jeśli nie zatrzymamy wzrostu cen energii, to ceny żywności mogą jeszcze rosnąć. Niestety ceny żywności są uzależnione od wielu czynników. Ceny surowca rolnego już wzrosły i one będą może rosły, ale bardzo niewiele; tutaj należy być spokojnym - komentował minister Kowalczyk w Polskim Radiu. Co na ten temat doda w programie Prusinowskiego? 

CZYTAJ: Czy Polska jest gotowa na kryzys? Polacy wyrazili się jednoznacznie. Złe wieści dla PiS

Czy zima będzie wyjątkowo zimna? Kowalczyk odparł, że opału powinno wystarczyć, jeśli zima będzie taka jak w ostatnich latach: - Myślę, że nie jest łatwa ale nie sądzę żeby była wyjątkowo zimna no chyba, że temperatury rzeczywiście spadną poniżej 30 stopni ale jeśli będą to temperatury przeciętne jak co roku myślę, że powinno to wystarczyć. Minister Kowalczyk odniósł się też do węgla: - To będą takie propozycje żeby kupować węgiel nie wszystko w październiku czy wrześniu tak jak zwykle byliśmy do tej pory przyzwyczajeni ale może właśnie część, połowę teraz połowę w grudniu, styczniu tak żeby ten węgiel, który z importu płynie to żeby zdążył być rozwieziony po kraju bo to właściwie o to chodzi.

Polityk ocenił, że jeśli chodzi o przyszłość, to inwestycje węglowe jak otwieranie nowych kopalń, to jest sprawa która musi być rozłożona na lata. Ale w najbliższym czasie planowane jest zwiększenie wydobycia węgla.  

Ceny żywności w górę? Kowalczyk prognozuje

Wicepremier zapytany o ceny żywności, które w ostatnim czasie mocno poszły w górę ocenił: - Jeśli prognozy mówiły o wzroście cen, to myślę, że już go skonsumowaliśmy. Pewnie jeszcze będzie się dokonywał. W tej chwili najbardziej obawia się wzrostu cen energii. Skokowego wzrostu cen energii nie będzie, ale będą one wpływały na ceny żywności. (...) W budżecie założona jest inflacja na poziomie 10 proc. jak ona okaże się bliska rzeczywistości? To się okaże, sytuacja jest nieprzewidywalna, wojna na Ukrainie, ostatnia mobilizacja w Rosji. Żyjemy w tka dynamicznych czasach, że wiele jest nieprzewidywalnych. 

Sonda
Czy uważasz, że ceny podstawowych produktów żywieniowych są zbyt wysokie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE