Oświęcim, obóz Auschwitz

i

Autor: Jacek Kozioł/SUPER EXPRESS

Facebook ukrywa posty Muzeum Auschwitz! Wicepremier Gawkowski mówi o skandalu

2024-04-13 17:07

Ukrywanie na Facebooku postów upamiętniających ofiary obozu Auschwitz to skandal i ilustracja problemów z automatyczną moderacją treści - napisał w serwisie X minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapowiedział, że rząd będzie domagał się od koncernu Meta informacji o powodach tej sytuacji.

Facebook cenzuruje posty Muzeum Auschwitz

Jak wynika z informacji Muzeum Auschwitz, system moderowania treści Facebooka usunął niektóre posty z profilu tej placówki pod pozorem prezentowania w nich m.in. „nękania i molestowania”, „mowy nienawiści” czy „podżegania do przemocy”. Ten incydent nie tylko podważa ważną pracę naszej instytucji, ale też jest niedopuszczalny i obraźliwy dla pamięci ofiar Auschwitz, którą staramy się zachować - oświadczyli.

Pragniemy wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie w związku z ostatnią akcją Facebooka jednoczesnego oflagowania 21 postów opublikowanych przez Muzeum Auschwitz” - napisali przedstawiciele placówki w piątek na Facebooku. Jak dodali, zakwestionowane wpisy, które są hołdem dla ofiar Auschwitz, zostały usunięte przez system moderowania treści na Facebooku z absurdalnych powodów, takich jak: „nagość i aktywność seksualna dorosłych”, „nękanie i molestowanie”, „mowa nienawiści” i „podżeganie do przemocy”.

Ostra reakcja wicepremiera Gawkowskiego

Ukrywanie postów upamiętniających ofiary Auschwitz "to skandal i ilustracja problemów z automatyczną moderacją treści" - napisał z kolei wicepremier Gawkowski w serwisie X. "Będziemy domagać się od (koncernu-PAP) Meta informacji o powodach tej sytuacji” - dodał. „Moderatorów powinno być więcej, a ci, którzy pracują na polskim rynku, powinni znać nie tylko język (który tu nie był problemem), ale i kontekst. To jeden z powodów, dla których tak intensywnie pracujemy nad wdrożeniem europejskiego prawa DSA (Digital Services Act)” - dodał Gawkowski.

Algorytmiczne wymazywanie historii

Muzeum Auschwitz nazwało takie zachowanie "algorytmicznym wymazywaniem historii". Jego pracownicy podkreślili, że ich instytucję, która służy zachowaniu pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu, spotkała ze strony Facebooka „bezprecedensowa akcja” i przypomnieli, że zakwestionowane przez ten serwis posty zawierają wyłącznie upamiętniającą ofiary dokumentację historyczną; ukazują twarze i informacje biograficzne tych, którzy ucierpieli i zostali zamordowani. Przedstawiciele Muzeum poinformowali też, że wpis z 6 kwietnia, upamiętniający los żydowskich dzieci z sierocińca w Izieu został szybko usunięty bez możliwości odwołania.

Express Biedrzyckiej - prof. Ewa MARCINIAK, prof. Łukasz MŁYŃCZYK