Stanisław Tyszka Sedno Sprawy

i

Autor: Archiwum Stanisław Tyszka Sedno Sprawy

JEST ZACHWYCONY MENTZENEM

Były poseł Kukiz'15 Stanisław Tyszka dołącza do Konfederacji. Co na to Kukiz?

2022-11-15 13:46

Były poseł Kukiz'15 Stanisław Tyszka poinformował we wtorek 15 listopada, że dołącza do partii Konfederacja (jakkolwiek nie do jej koła w Sejmie). Zachęcał też swoich kolegów z Kukiz'15, żeby zrobili to samo. Dodał, że Konfederacja jest jedynym ugrupowaniem w tej kadencji, które zachowywało się w kluczowych momentach przyzwoicie. - Poszedł zgodnie ze swoim sumieniem - skomentował decyzję Tyszki Paweł Kukiz.

8 listopada Tyszka poinformował, że po siedmiu latach odchodzi z Kukiz’15. - Niestety moje drogi z Pawłem Kukizem się rozeszły. Chciałem i nadal chcę tworzyć alternatywę dla PiS i PO - oświadczył i zapowiedział, że zostanie posłem niezrzeszonym. Jednocześnie w rozmowie z PAP przyznał wówczas, że na temat swojej przyszłości w parlamencie prowadzi rozmowy z różnymi środowiskami.

We wtorek podczas konferencji prasowej w Sejmie oświadczył, że przyłącza się do partii Konfederacja, ale nie do koła tego ugrupowania w Sejmie. 

Tyszka przechodzi do Konfederacji. Zachęca kolegów z Kukiz’15 o dołączenie do partii 

Zdaniem Tyszki “Konfederacja jest jedynym ugrupowaniem w obecnej kadencji, które zachowywało się w kluczowych momentach po prostu przyzwoicie”. - Zarówno w momentach polityki pro-inflacyjnej, zarówno, kiedy władza w sposób drastyczny ograniczała prawa obywatelskie w obliczu pandemii, jak i w okresie kryzysu uchodźczego - wskazał poseł. - Bardzo się cieszę, że będę mógł współpracować z posłami, z którymi bardzo wiele mnie łączy na tym poziomie ideowym - dodał na konferencji. 

Polityk zwrócił się również do swoich kolegów z Kukiz’15. - Chciałbym zachęcić wszystkich sympatyków, aktywistów, działaczy ruchu obywatelskiego z Kukiz 15, który współtworzyłem od 2015 roku, żeby razem ze mną poszli tą drogą, żeby wsparli Sławomira Mentzena i partię, którą będę od dzisiaj współtworzył - Konfederację - zaapelował Tyszka.

Według posła Konfederacja „to są obecnie w Polsce jedyne siły, które walczą o naprawę naszego państwa i o to, żeby Polacy mieli większą kontrolę nad własnymi pieniędzmi i żeby sami mogli je wydawać, a nie, żeby wydawali je za nich urzędnicy”. 

- Moi koledzy z Kukiz'15 zaczęli głosować z partią władzy. Prowadziłem różne rozmowy polityczne w tym czasie. Rozmawiałem z Platformą Obywatelską, Polską 2050, namawiałem też wielu polityków z Kukiz 15, aby stworzyć własne ugrupowanie. Przyznaję, że rozważałem odejście z polityki po tej kadencji i powrót do pracy naukowej, aż poznałem pana prezesa Sławomira Mentzena i okazało się, że po długich rozmowach dobrze będzie dla polskiego ruchu wolnościowego, jak połączymy siły - wyjaśniał Tyszka.

Tyszka zachwyca się Mentzenem. Nie może się powstrzymać od komplementów

Poseł dodał, że jego zdaniem Sławomir Mentzen jest jedynym liderem partii w Polsce, który jest doktorem nauk ekonomicznych i jednocześnie przedsiębiorcą, który odnosi bardzo duże sukcesy i jest najmłodszym prezesem partii mającej swoje przedstawicielstwo w parlamencie. Mentzen to od 2022 r. prezes partii KORWiN, od 2019 członek rady liderów współtworzonej przez nią federacyjnej partii Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Jak mówił Tyszka, Mentzen jednocześnie jest człowiekiem, który jest "najprawdopodobniej najbardziej popularnym politykiem w internecie i mediach społecznościowych, a wynika to z tego, że od lat tłumaczy w sposób przystępny trudne skomplikowane zagadnienia podatkowe i finansowe i podaje recepty, w jaki sposób wyciągnąć Polskę z dziejowo trudnego momentu, w który nas wprowadziła obecna partia władzy, a mianowicie gigantycznej i narastającej inflacji".

Kukiz komentuje odejście Tyszki. “Poszedł zgodnie ze swoim sumieniem”. 

Do tej pory koło Poselskie Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia liczyło czterech posłów. Po odejściu Tyszki w kole zasiada trzech posłów: przewodniczący Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko oraz Stanisław Żuk.

Jak na decyzję Tyszki zareagował Paweł Kukiz? - Poszedł zgodnie ze swoim sumieniem. Ja bym nie robił z tego jakiegoś halo. Tyszka z nami nie głosował już od półtora roku. Wybrał taką drogę, jaką wybrał - powiedział w rozmowie z nami poseł. Pytany o zachwalanie Mentzena przez Tyszkę, skomentował krótko: “No bo to zdolny chłopak. Mentzen jest na pewno wartościowym człowiekiem”. 

Tyszka w kadencji 2015-2019 był wicemarszałkiem Sejmu. W 2019 roku do parlamentu dostał się z list PSL, z którym formacja Pawła Kukiza zawarła przedwyborcze porozumienie. Do czasu zakończenia współpracy z ludowcami był szefem sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.

Sedno Sprawy - Stanisław Tyszka
Sonda
Popierasz Konfederację?