Anna Moskwa

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS Anna Moskwa

Resort klimatu i środowiska ujawnił dane

Anna Moskwa pokazała wyniki próbek z Odry. I podała trzy hipotezy

2022-08-16 19:30

Anna Moskwa (43 l.), minister klimatu i środowiska, ujawniła we wtorek wyniki badań przeprowadzonych na próbkach wody pobranych z Odry. Instytucje podlegające resortowi przyjrzały się im, a w efekcie Moskwa podała dobre wieści. - Żadna z próbek nie wykazała obecności substancji toksycznych - oświadczyła minister i opowiedziała o trzech hipotezach.

Anna Moskwa oświadczyła, że nie ma żadnych doniesień o substancjach trujących w próbkach wody z Odry, które przebadane zostały przez podległe resortowi ośrodki. Jednocześnie polityczka przedstawiła trzy hipotezy, nad badaniem których pochyliły się polskie służby.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska: Nie ma substancji toksycznych w Odrze. Anna Moskwa ujawniła trzy hipotezy

Trzy hipotezy, o jakich wspomniała Anna Moskwa, zakładają różne przyczyny katastrofy ekologicznej w Odrze. Pierwsza mówi o nielegalnym zrzucie substancji toksycznych do Odry lub wprowadzenie ich do rzeki przez przedsiębiorstwa, które nad nią działają.

Druga hipoteza zakłada natomiast, że przyczyną masowego wymierania ryb w rzece są nieszczęśliwie splecione ze sobą niekorzystne warunki naturalne. Resort podaje w tym względzie niski poziom wód, złe warunki tlenowe i wysoką temperaturę wody.

Z kolei trzecia hipoteza mówi o odprowadzeniu do rzeki dużej ilości wód przemysłowych bogatych w chlor. Ten pierwiastek mógł doprowadzić do poruszenia zanieczyszczeń, które dotąd spoczywały na dnie koryta rzeki.

Resort Anny Moskwy bada nie tylko wodę. Są wyniki badań pierwszej partii ryb

- Nie wykazano obecności pestycydów w żadnym z badanych gatunków - oświadczyła Anna Moskwa. Minister klimatu dodała, że w pierwszej partii zbadanych ryb nie znaleziono również metali ciężkich, a badania izotopów promieniotwórczych również nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

Prowadzimy też badania w kierunku dioksyn. Dodatkowo Inspekcja Weterynaryjna rozpoczęła badania świeżych ryb, przede wszystkim sekcje, ale też próbki histopatologiczne, które mogłyby wskazać na obecność substancji, które nie są badane innymi metodami, jak i mikrobiologia i grzyby - podsumowała minister Anna Moskwa.

Poniżej zdjęcia z zanieczyszczonego Kanału Gliwickiego, który zapełnił się śmierdzącą pianą

Express Biedrzyckiej: dr Mirosław Oczkoś: 99 proc. ministrów i wiceministrów to klasyczni nieudacznicy
Sonda
Czy w Odrze doszło do katastrofy ekologicznej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE