Mateusz Morawiecki

i

Autor: Marcin Gadomski/SUPER EXPRESS Mateusz Morawiecki

Decyzja zapadła, premier wskazał

Agencja Wywiadu ma nowego szefa. Mateusz Morawiecki podjął już decyzję

2022-08-08 17:50

Mateusz Morawiecki (54 l.) powołał nowego szefa Agencji Wywiadu. Po tym jak poprzedni szef instytucji złożył dymisję ze stanowiska w zeszłym tygodniu, w poniedziałek prezes Rady Ministrów wskazał jego następcę. Piotr Krawczyk (44 l.) pożegnał się z przewodzeniem Agencji Wywiadu, po tym jak w 2016 roku otrzymał to zadanie.

Agencja Wywiadu ma nowego szefa. Od poniedziałku jest nim powołany przez Mateusza Morawieckiego płk Bartosz Jarmuszkiewicz. Dotąd pełnił on funkcję wiceszefa Agencji Wywiadu, ale po tym jak premier odwołał z tego stanowiska Piotra Krawczyka, Jarmuszkiewicz zajął jego stanowisko.

Bartosz Jarmuszkiewicz nowym szefem Agencji Wywiadu. Jest decyzja Mateusza Morawieckiego

Decyzja o powołaniu Bartosza Jarmuszkiewicza na nowego szefa Agencji Wywiadu została ogłoszona przez Stanisława Żaryna, rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych.Jest absolwentem kursu oficerskiego dla funkcjonariuszy wywiadu. Służbę w UOP - później w ABW - rozpoczął w 1997 r. Kurs oficerski ukończył w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadu w Starych Kiejkutach. Od początku służby w UOP i później w ABW zajmował się pracą operacyjną - opowiadał o nowym szefie Agencji Wywiadu rzecznik ministra.

Żaryn wskazał również, że dotychczas zebrane przez Jarmuszkiewicza doświadczenie pomoże mu w pracy w Agencji Wywiadu. - W ABW sprawował nadzór m.in. nad Departamentem Kontrwywiadu. Aktywnie współpracował z wywiadem i kontrwywiadem służb specjalnych państw sojuszniczychwskazywał polityk.

Przypomnijmy, że szef Agencji Wywiadu powoływany jest przez premiera, po zebraniu opinii od prezydenta, rządowego kolegium ds. służb specjalnych i sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Co ważne, opinie nie są wiążące dla szefa rządu.

Dymisja Piotra Krawczyka. Poszło o handlarza bronią?

Piotr Krawczyk swoją dymisję złożył w zeszłym tygodniu. Usprawiedliwiał ją "przyczynami osobistymi". Złożenie stanowiska zbiegło się jednak w czasie z powrotem afery respiratorowej na czołówki polskich mediów po tym, gdy zrobiło się głośno o tajemniczej śmierci handlarza bronią.

Niejasności dotyczące tego zagadnienia miały negatywnie odbić się na pozycji Krawczyka, jak donosi "Gazeta Wyborcza". Jej informator wskazuje, że to była kropla, która przelała czarę goryczy i dymisja "była nieunikniona, bo sprawa handlarza bronią generowała zbyt dużo kryzysów". - Złożył dymisję, bo nie miał wyjścia. Sprawa handlarza bronią była zbyt obciążająca - tłumaczy informator "Gazety Wyborczej".

Poniżej galeria, w której słynny polityk PiS opowiada o samobójstwie Andrzeja Leppera

Sonda
Czy uważasz, że PiS powinno rządzić trzecią kadencję?
Express Biedrzyckiej: Krzysztof Śmiszek nie gryzł się w język: Rząd sprzedaje ściemę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE