Uścisk dłoni

i

Autor: Andrzej Szandomirski

2/3 Polaków i 94 proc. wyborców ZP za

Sondaż: Nie tylko pomoc Ukrainie. Polaków ponad podziałami łączy jeszcze jedna rzecz

2022-08-08 15:03

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 29-30 lipca na 1100 ankietowanych wskazuje jasno - niemal 66 proc. Polaków popiera zakupy broni z USA i Korei Południowej dla Wojska Polskiego. Za pomysłem są przede wszystkim wyborcy Zjednoczonej Prawicy, których lwia część, bo aż 94 proc. jest za.

Polacy w większości dobrze oceniają działania Ministerstwa Obrony Narodowej w kwestii zakupu broni w Stanach Zjednoczonych oraz Korei Południowej. Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że 65,8 proc. badanych popiera te działania.

Sondaż: Polacy ogólnie za. Wyborcy Zjednoczonej Prawicy niemal w całości

Przeciwnicy takich zakupów stanowią natomiast 24,5 proc. ogółu. Natomiast prawie co dziesiąty Polak (9,6 proc. ankietowanych) nie ma zdania w tej sprawie.

Największe poparcie dla zakupów broni wykazują osoby, które deklarują prawicowe poglądy (94 proc.), a także wyborcy Zjednoczonej Prawicy - aż 94 proc. z nich jest za zakupami w USA i Korei Południowej, oraz 93 proc. osób, które w 2020 roku głosowały na Andrzeja Dudę. O popierających działania MON można również powiedzieć, że to w większości osoby po 50. roku życia i mieszkają w dużych miastach (73 proc.).

Najwięcej przeciwników kontraktów na broń z USA i Korei jest natomiast wśród wyborców Konfederacji - 46 proc. - a popiera ich 42 proc. osób, które w 2020 roku oddały głos na Rafała Trzaskowskiego. 

Poniżej galeria, w której możecie zobaczyć, jak całuje prezes Jarosław Kaczyński

Sonda
Czy wybuchnie kolejna wojna w Europie?
Express Biedrzyckiej - Mateusz Lachowski: Andrzej Duda jest w Ukrainie superpopularny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE