bp Marek Mendyk

i

Autor: Piotr Kowalczyk/SUPER EXPRESS bp Marek Mendyk

POWAŻNE OSKARŻENIE

Były kleryk oskarża biskupa Mendyka o molestowanie. Duchowny żąda przeprosin, Terlikowski komentuje

2022-08-08 13:28

W “Newsweeku” ukazał się wywiad z byłym klerykiem Andrzejem Pogorzelskim. W rozmowie z tygodnikiem oskarżył on bp Marka Mendyka o molestowanie. Sytuacja miała mieć miejsce 38 lat temu. W odpowiedzi biskup wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że zarzut jest nieprawdziwy i żąda przeprosin.

W najnowszym “Newsweeku” opublikowano wywiad z byłym klerykiem Andrzejem Pogorzelskim. Rozmówca postanowił publicznie opowiedzieć swoją trudną historię. Jak wspominał - wychowywał się w bardzo religijnej rodzinie i od najmłodszych lat był ministrantem. W kościele do którego wtedy chodził był - jak wskazał Pogorzelski - “proboszcz, który lubił chłopców”. 

– Dotykał nas. Ministrantów, dzieci. W zakrystii, na religii, jak chodziliśmy z nim po kolędzie. To było tak oficjalne, że aż normalne. Wszyscy to widzieli - tłumaczył Pogorzelski i dodał, że ksiądz, o którym mówi, już nie żyje. 

Bp Mendyk molestował poważnie chorego chłopca? Padły oskarżenia 

Jak wskazał rozmówca “Newsweeka” nikogo z wiernych wtedy takie zachowanie nie dziwiło. - Może dlatego to, co wydarzyło się w szpitalu, nie było dla mnie szokiem - stwierdził i opowiedział o kolejnym doświadczeniu. 

– Miałem osiem lat. Byłem chory na świnkę, która przeszła w zapalenie opon mózgowych. Stan był tak ciężki, że rodzina postanowiła wezwać księdza z ostatnim namaszczeniem. Pochodził z naszej parafii, mieszkał w Głuszycy. Moi rodzice pracowali w jednej firmie z jego bratem. Siostra księdza była katechetką w szkole. Po prostu znajomy ksiądz. Nazywał się Marek Mendyk - powiedział. 

Na pytanie, czy chodzi o obecnego biskupa świdnickiego, Pogorzelski odpowiedział twierdząco. 

- Tak. Wtedy był zwykłym księdzem. Przyjechał do mnie z ostatnim namaszczeniem. Byliśmy sami w sali szpitalnej. Pytał mnie o różne rzeczy, jak się czuję, czego się boję. W końcu złapał moją rękę w swoją i przysunął mi do majtek. Zaczął mnie dotykać. Zawstydziłem się, schowałem głowę w poduszkę, a on mówił, że było źle, bardzo źle, ale będzie dobrze. Teraz będzie już dobrze, ale muszę być dobrym chłopcem i wszystko zatrzymać dla siebie, bo to może wrócić - wspominał. 

Pogorzelski przyznał, że nigdy nikomu nie mówił o tej sytuacji. Jak tłumaczył - jako mały chłopiec uważał, że “tak musi być”.

Były kleryk oskarża bp Mendyka o molestowanie. Jest odpowiedź

Bp Marek Mendyk postanowił odnieść się do sprawy i wydał oświadczenie. Podkreślił, że "zawarty tam (w wywiadzie - red.) zarzut molestowania jest nieprawdą”. 

“Nie godzę się, aby kłamstwa, pomówienia formułowane pod moim adresem były także powielane przez inne media. Całą sprawę przekazuję odpowiednim prawnikom, a od Pana, który - być może pod wpływem innych - formułował takie oskarżenia, żądam publicznego przeproszenia” - czytamy w oświadczeniu.

Terlikowski komentuje sprawę. Wskazuje, jakie kroki powinny być podjęte 

Do sprawy odniósł się znany dziennikarz i działacz katolicki Tomasz Terlikowski. Na Twitterze publicysta podkreślił, że “te zarzuty muszą być wyjaśnione”, a do tego czasu bp Marek Mendyk powinien być zawieszony zarówno w funkcji biskupa świdnickiego, jak i asystenta Rady Szkół Katolickich Konferencji Episkopatu Polski.

“Zarzut molestowania ośmioletniego chłopca, i to ciężko chorego, to zarzut poważnego przestępstwa, i nawet jeśli się on o przedawniło, to musi być szczegółowo wyjaśnione - pisał Terlikowski. “Konieczna jest także jasna reakcja Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży Prymasa Polski i przede wszystkim Stolicy Apostolskiej” - dodał. 

Terlikowski odniósł się również do oświadczenia bp Mendyka. “Nie ma tu ani słowa o oddaniu się do dyspozycji Stolicy Apostolskiej (choć zarzuty - przypomnijmy - bardzo poważne), ani o oddaniu sprawy do sądu, który mógłby sprawę zbadać. Jest tylko zaprzeczenie, groźby wobec innych mediów i żądanie publicznych przeprosin. Gra na twardo - skomentował stanowisko biskupa. 

“Zmienić to może tylko Prymas Polski jako delegat lub Stolica Apostolska. I dobrze by było, gdyby zmieniła” - podsumował. 

ZOBACZ TAKŻE: Ojcowie i bracia gwałcili 5-latki. Horror w chrześcijańskiej wspólnocie

Sonda
Pedofilia w Kościele. Jak Twoim zdaniem śledczy radzą sobie w takich sprawach?
Absurdalna lekcja religii. Kościół chce leczyć homoseksualizm elektrowstrząsami! Komentery Adama Federa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE