ABW

i

Autor: ABW ABW

Oprócz pieniędzy chciał jeszcze jednego

ABW dorwało szpiega. Jarosław dał się kupić Rosjanom za przerażającą obietnicę

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonała ważnego zatrzymania na polecenie Prokuratury Krajowej. Funkcjonariusze przejęli bowiem szpiega, który zdecydował się na współpracę z Rosją. Jak przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński, zatrzymany Jarosław A. był jednak gotowy na więcej niż tylko donoszenie Rosjanom do ucha.

Jarosław A. wykazał się nie tylko chęcią przekazywania Rosjanom informacji, ale również zgłosił gotowość do innego typu działań. - Podejrzany zamierzał przekazać stronie rosyjskiej informacje dotyczące m.in. obronności i bezpieczeństwa Państwa. Był też gotowy wykonywać inne zlecone mu zadania - podaje Łapczyński.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przejęła szpiega. Jarosław A. był gotowy na zlecenia

Z kolei rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn (38 l.) wskazuje na motywacje szpiega. Zgodnie z wiedzą, jaką dysponują służby, Jarosław A. dał się przekonać do współpracy dwoma korzyściami - po pierwsze były to pieniądze. Po drugie zaś obietnica złożona mu przez Rosjan, co do których szpieg oczekiwał gotowości w eliminacji jego osobistych wrogów.

Podejrzany zdawał sobie sprawę z nielegalnego charakteru podjętych działań, ukierunkowanych na zawiązanie długotrwałej współpracy z rosyjskim wywiadem - podkreślił Żaryn.

Szpieg będzie miał czas na przemyślenia. Grozi mu 8 lat więzienia

Zatrzymanie Jarosława A. to jednak nie wydarzenie ostatnich dni, ani nawet tego miesiąca. Przejęcie mężczyzny na terenie Śląska przez służby miało miejsce 11 lipca. Informacja o jego zatrzymaniu została upubliczniona z 5-tygodniowym poślizgiem ze względów bezpieczeństwa. ABW skrupulatnie bowiem sprawdziło kolejne lokalizacje związane z Jarosławem A. w województwach łódzkim, małopolskim, opolskim oraz warmińsko-mazurskim.

Funkcjonariusze dotarli również do osób, które A. planował wykorzystać w wykonywaniu zleceń na rzecz rosyjskiego wywiadu. Szpieg już usłyszał zarzut z art. 130 § 3 kk, czyli zgłoszenia gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Szpieg obecnie przebywa w areszcie, w którym znajduje się na okres 3 miesięcy. Do kratek może zacząć się przyzwyczajać, ponieważ za szpiegowanie na rzecz Rosji grozi mu nawet 8 lat więzienia.

Poniżej galeria dotycząca tajemnic Szpiegowa, czyli kompleksu budynków, które w okresie PRL służyły jako lokale dla wysokich rangą gości z "bratniego narodu radzieckiego"

Express Biedrzyckiej: Gen. Waldemar Skrzypczak: Rosjanie są w kryzysie. To nie przerwa operacyjna
Sonda
Czy 8 lat więzienia to wystarczająca kara za szpiegostwo?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE