Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński

Odra utopi PiS?

Odra nie ułatwi zwycięstwa Kaczyńskiemu - uważa Jakub Majmurek

2022-08-18 5:28

Z zatrutych wód Odry będziemy wyławiać nie tylko martwe ryby, lecz także dokonującą żywota władzę PiS? Zdaniem Jakuba Majmurka z "Krytyki Politycznej", "biorąc pod uwagę inne czynniki, które grają przeciwko PiS, takie jak drożyzna, kryzys kosztów życia czy wzrost stóp procentowych, który spycha wiele rodzin z kredytami hipotecznymi w bardzo trudną sytuację materialną, to będzie kolejna rzecz pracująca przeciwko władzy i sondażom rządzącej partii"

Sprawa zatrutej Odry, zdaniem Majmurka, "będzie musiała przełożyć się na obraz władzy. Zwłaszcza w połączeniu z innymi problemami. Katastrofa ekologiczna na Odrze, która dzieje się na rok przed wyborami, będzie bez wątpienia wracać". Jak jednak przekonuje publicysta związany z "Krytyką Polityczną" nie będzie ona "punktem zwrotnym; czymś, co sprawi, że PiS przegra wybory. Na pewno mu zwycięstwa nie ułatwi".

„Super Express”: – Z zatrutych wód Odry będziemy wyławiać nie tylko martwe ryby, lecz także dokonującą żywota władzę PiS?

Jakub Majmurek: – Myślę, że tak. Biorąc pod uwagę inne czynniki, które grają przeciwko PiS, takie jak drożyzna, kryzys kosztów życia czy wzrost stóp procentowych, który spycha wiele rodzin z kredytami hipotecznymi w bardzo trudną sytuację materialną, to będzie kolejna rzecz pracująca przeciwko władzy i sondażom rządzącej partii. Rząd nie sprawia wrażenia, że radzi sobie z tą sytuacją. Wszystko wskazuje na to, że doszło do błędów, do których zresztą sam premier Morawiecki się przyznał, dymisjonując dwóch urzędników. To się będzie musiało przełożyć na obraz władzy. Zwłaszcza w połączeniu z innymi problemami. Katastrofa ekologiczna na Odrze, która dzieje się na rok przed wyborami, będzie bez wątpienia wracać.

– To będzie coś, co tylko zaszkodzi PiS czy pociągnie go już na dno?

– Nie sądzę, żeby było to punktem zwrotnym; czymś, co sprawi, że PiS przegra wybory. Na pewno mu zwycięstwa nie ułatwi. Choć ciągle najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że wybory PiS jednak wygra jako partia z największym poparciem, ale nie pozwalającym mu utworzyć rządu. Jestem bardzo ciekawy pierwszych sondaży po tej katastrofie i ciekawy tego, jaki to będzie miało wpływ na poparcie regionalne. Zachodnie województwa bezpośrednio dotknięte tą katastrofą nigdy nie były bastionami PiS, ale w ostatnich latach udawało się mu tam osiągać niezłe wyniki. Zakładam, że tam, gdzie PiS jest najsilniejszy, czyli na Podkarpaciu i wschodniej Małopolsce, sprawa Odry nie będzie tak rezonować, ale przecież tylko tymi dwoma regionami utrzymać się u władzy nie da.

Rozmawiał Tomasz Walczak

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE