Jarosław Kaczyński w Sejmie

i

Autor: Tomasz Radzik

WYBORY 2023

Znany profesor nie ma wątpliwości: Szanse na trzecią kadencję rządów PiS oceniam na 60-65 proc.

2023-01-01 8:58

- Polityka rządu zmierza do naprawy stosunków z UE w celu pozyskania funduszy na KPO. To pole, na którym rząd jest najmocniej krytykowany i będzie oceniany w wyborach - powiedział w rozmowie z PAP socjolog PAN prof. Henryk Domański. Jak ocenił, szanse na trzecią kadencje rządów PiS to 60-65 proc.

Ekspert ocenia, czy PiS zdobędzie trzecią kadencję 

Profesor Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk pytany przez PAP o szanse Prawa i Sprawiedliwości na rządzenie kolejną, trzecią kadencję, ocenił je na "powyżej 50 procent". - W okolicach powiedzmy 60-65 procent - dodał. Jak podkreślił, dla PiS w polityce zagranicznej kluczowa będzie naprawa stosunków z Unią Europejską, gdyż jest to pole, na którym PiS "jest najbardziej krytykowany i przez ten pryzmat będzie oceniany w wyborach". - Wiąże się to z pozyskaniem funduszy na Krajowy Plan Odbudowy. Polityka ta zmierza do tego, żeby te fundusze pozyskać, wywołać pozytywny stosunek komisarzy unijnych, co podobno postępuje. A z drugiej strony, żeby zneutralizować Solidarną Polskę, aby ta zgodziła się na nowelizacje ustawy o Sądzie Najwyższym - zaznaczył prof. Domański.

Jego zdaniem, kwestia KPO będzie - obok wysokiej inflacji - głównym polem ataków opozycji i jej motorem napędowym przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku. "Jeżeli rządowi uda się wypełnić kamienie milowe i uzyskać środki z KPO, osłabi to, albo całkowicie wyeliminuje ten element" - dodał ekspert. - Jeżeli chodzi o inne rzeczy, to tutaj opozycja nie ma specjalnie nowych argumentów. Co najwyżej raczej będzie starała się podsycać poczucie konfliktowości czy zaogniać konflikty, jak robi to na różne sposoby, głównie Platforma Obywatelska - powiedział profesor.

Pytany o możliwość utworzenia przez opozycję jednego bloku w wyborach do Sejmu stwierdził, że "nic nie wskazuje na to, żeby to było możliwe, bo nie chcą tego potencjalni koalicjanci". - Ani Lewicy, ani ruchowi Szymona Hołowni Polska 2050 czy PSL-owi specjalnie nie zależy na pokonaniu PiS-u za wszelką cenę, tak jak Platformie Obywatelskiej - podkreślił Domański.

Nowa siła polityczna na horyzoncie? Profesor wprost: Raczej nie ma na to szansy

Pytany, czy przed wyborami może pojawić się jeszcze jakaś nowa siła polityczna będąca w stanie zmobilizować do wyborów tzw. "elektorat buntu" stwierdził, że w tej chwili "raczej nie ma na to szansy". - Musi być jakaś siła napędowa i postacie, które są w stanie stworzyć taki ruch i wymyśleć coś nowego, rzucić jakąś ideę, co w tej chwili jest trudne, poza powiedzeniem - my jesteśmy nowi, głosujcie na nas - zauważył. - Musiałby to zrobić ktoś autentyczny, w tej chwili go nie wskażemy, bo go nie znamy, ale być może on istnieje - dodał profesor Domański.

Sonda
Czy Twoim zdaniem emerytom lepiej żyło się za:
Czy Donald Tusk i Jarosław Kaczyński powinni przejść na emeryturę? Politycy odpowiadają
Nasi Partnerzy polecają