Jadwiga Emilewicz zabrała dzieci na narty

i

Autor: ŁUKASZ GĄGULSKI/ SUPER EXPRESS Jadwiga Emilewicz

Nowa fucha byłej minister

Zaskakująca nominacja Jadwigi Emilewicz. Trafiła do rady Teatru Muzycznego w Poznaniu

2022-08-25 7:16

Była minister Jadwiga Emilewicz już wkrótce wejdzie do świata kultury. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości została wybrana do rady programowej poznańskiego Teatru Muzycznego. Część środowiska artystycznego jest oburzona taką decyzją.

W kwietniu 2022 roku władze Poznania oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawarły umowę o wspólnym prowadzeniu poznańskiego Teatru Muzycznego. 

Jak przypomina “Gazeta Wyborcza” resort zobowiązał się do przekazania 100 mln zł na nową siedzibę instytucji. Umowa ministerstwa z miastem zakładała również, że władze centralne będą mogły wskazać dwie osoby do rady programowej poznańskiego teatru. Resort kultury postawił m.in. na Jadwigę Emilewicz.

Sedno Sprawy - Jadwiga Emilewicz

Emilewicz dołącza do rady programowej Teatru Muzycznego w Poznaniu. Nie wszyscy są zachwyceni

Wybór ministerstwa wywołał niemałe kontrowersje. Część środowiska teatralnego nie kryje swojego oburzenia.

- Rada teatru tylko opiniuje różne rzeczy, ale pani poseł będzie mogła na tym bazować, wykorzystywać to politycznie i opowiadać teraz, że jest w radzie teatru, załatwiła teatrowi pieniądze i jak go wspiera - mówił  „Gazecie Wyborczej” radny Grzegorz Jura.

Jak zauważają media - do tej pory w radzie Teatru Muzycznego w Poznaniu nie było osób związanych z partią rządzącą. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce przez chwilę kilka lat temu, kiedy to członkiem rady był miejski radny PiS Michał Grześ. Po wyborach w 2019 szybko zastąpiła go jednak radna PO Maria Lisiecka-Pawełczak. 

ZOBACZ TAKŻE: Emilewicz nie wytrzymała przed kamerą! Ostro, takiej reakcji nikt się nie spodziewał

Kim jest Jadwiga Emilewicz? 

Jadwiga Emilewicz ma 48 lat. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego i byłą stypendystką Uniwersytetu w Oxfordzie. Przez pewien czas należała do Platformy Obywatelskiej, jednak w 2013 roku przystąpiła do tworzonego przez Jarosława Gowina ugrupowania Polska Razem. Rok później kandydowała do Parlamentu Europejskiego, jednak bez powodzenia. Kariera Emilewicz rozkręciła się po dojściu PiS do władzy w 2015 roku. 

Pierwszą ważną funkcją Emilewicz było stanowisko wiceminister rozwoju, w resorcie kierowanym ówcześnie przez Mateusza Morawieckiego. Następnie, po tym jak Morawiecki został premierem, Emilewicz wybrano na ministra przedsiębiorczości i technologii. W 2019 polityczka wróciła do Ministerstwa Rozwoju, tym razem już jako szefowa resortu. Kilka miesięcy później Emilewicz została wicepremierem. Obowiązki ministra i wiceprezesa Rady Ministrów przestała pełnić w październiku 2020 roku. 

Aktualnie polityczka jest bezpartyjną członkinią klubu parlamentarnego PiS i wspiera rząd. 

ZOBACZ TAKŻE: Emilewicz ordynarnie SKŁAMAŁA?! Jasne stanowisko o jej synach. Grozi jej SUROWA kara

Sonda
Czy lubisz chodzić do teatru?