Ministerstwo Spraw Zagranicznych

i

Autor: www.gov.pl

Incydent na komendzie podzielił resorty

Wybuch granatnika w KGP podzielił ministerstwa. Resort dyplomacji zarzuca Kamińskiemu samowolkę

2022-12-19 15:45

Wybuch na Komendzie Głównej Policji podzielił resorty. Z medialnych doniesień wynika, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest zaskoczone krokami, jakie po incydencie podjął resort spraw wewnętrznych podległy Mariuszowi Kamińskiemu (53 l.). Wygląda bowiem na to, że swoje działania względem Ukrainy MSWiA podjęło z pominięciem dyplomatów.

Okazuje się, że sytuacja do jakiej doszło w środę 14 grudnia o poranku, czyli wybuch na Komendzie Głównej Policji w Warszawie, cieniem rzucił się na stosunki między resortami. Radio RMF donosi, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest zaskoczone działaniami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które miało wejść w kompetencje dyplomatów.

MSZ zaskoczone działaniami MSWiA. Traktują je jak "samowolkę"  

Zgodnie z doniesieniami z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, poczynania MSWiA dyplomaci traktują jak samowolkę. Mowa o całkowitym pominięciu polskiej dyplomacji w kontaktach z Ukrainą dotyczących rozwiązania kwestii granatników, jakie miały być w prezencie przekazane gen. Jarosławowi Szymczykowi (52 l.).

Nie wystosowano żadnej noty dyplomatycznej, ani nie zwrócono się z żądaniem wyjaśnień do ambasadora, co w zasadzie powinno się wydarzyć w wypadku sprawy angażującej dwa państwa. Nic takiego się nie wydarzyło, w zasadzie w MSZ nie ma takiego tematu, ponieważ nikt resortu nie zaangażował w sprawę.

Dyplomaci mają także wątpliwości, co do komunikatu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który wydany został 15 grudnia. Była to pierwsza oficjalna informacja, rzucająca światło na wybuch w KGP.

Oprócz tłumaczenia wydarzeń przekazano, że "strona polska zwróciła się do strony ukraińskiej o złożenie stosownych wyjaśnień", a w pracę nad sprawą "zaangażowana jest prokuratura i odpowiednie służby". Nie zdecydowano się włączyć w prace MSZ, które przekonuje, że nikt komunikatu z żadnych dyplomatą nie konsultował.

Poniżej galeria ze spotkania opłatkowego w Sejmie

Sonda
Czy komendant policji powinien ponieść konsekwencje, jeśli potwierdzi się, że był odpowiedzialny za wybuch?
Cezary Tomczyk o Szydło: Może myśli o tym, by być kandydatem na prezydenta, ale ja takiego prezydenta sobie nie życzę