Wybory prezydenckie 2025. Pierwsza tura za nami, czas na kolejne podsumowania. Podczas zwołanej w poniedziałek (19 maja) konferencji prasowej, szef Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak, przekazał, że najwięcej wyborców zagłosowało w niedzielę w mieście Krynica Morska w woj. pomorskim - frekwencja wyniosła tam 83,51 proc. Najmniej głosów oddano natomiast w gminie Zębowice w woj. opolskim, gdzie frekwencja wyniosła 41,61 proc. Ponadto największa frekwencja w I turze wyborów prezydenckich była w województwie mazowieckim (73,04 proc.), małopolskim (69,71 proc.) i pomorskim (69,06 proc.), a najmniejsza frekwencja była w województwie opolskim (57,64 proc.), warmińsko-mazurskim (60,46) i lubuskim (61,89 proc.).
Czytaj więcej: Wybory Prezydenckie 2025
- Szef PKW dziękował wszystkim wyborcom, którzy oddali swój głos i - jak mówił - przesądzili, że frekwencja w I turze wyborów prezydenckich w okresie III Rzeczypospolitej była 18 maja najwyższa i wyniosła 67,31 proc. Dodał, że dotychczas najwyższa frekwencja w I turze wyborów prezydenckich była w 1995 roku i wyniosła wówczas 64,07 proc. - relacjonuje Polska Agencja Prasowa.
Wybory prezydenckie 2025. Druga tura wyborów odbędzie się 1 czerwca
Zgodnie z najnowszymi informacjami, które przekazała PKW, pierwszą turę wyborów prezydenckich w Polsce zwyciężył kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski. Tuż za nim uplasował kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, Karol Nawrocki. Obaj panowie spotkają się w drugiej turze wyborów, ponieważ żaden z nich nie uzyskał ponad 50 procent głosów. Termin dogrywki precyzuje z wyprzedzeniem ustawa. Z jej zapisów wynika, że kandydaci będą mieli dwa tygodnie na zmobilizowanie swojego elektoratu i przekonanie do siebie tych, którzy byli niezdecydowanie lub głosowali na kogoś zupełnie innego. Druga tura wyborów prezydenckich w Polsce odbędzie się tym samym dokładnie 1 czerwca 2025 roku.
Zobacz galerię zdjęć: Wybory prezydenckie 2025. Memy wyborcze. Tak internauci komentują wybory
