Parlament Europejski

i

Autor: Freepik Dwaj niemieccy posłowie do PE wpłynęli na zablokowanie środków dla Polski!

Rok wyborczy

Wybory do PE za pasem. Na kogo zagłosują Polacy? Najnowszy sondaż

2024-02-23 7:30

W tym roku oprócz wyborów samorządowych odbędą się też wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak się okazuje, gdyby wybory do PE odbyły się dziś, Koalicja Obywatelska uzyskałaby 33,5 proc. głosów, PiS 29 proc., a Trzecia Droga 14 proc. - wynika z sondażu pracowni Opinie24 dla More In Common Polska, opublikowanego przez "Rzeczpospolitą".

Wybory do PE odbędą się w tym roku w Europie między 6 a 9 czerwca, a w Polsce – w niedzielę 9 czerwca. Z sondażu pracowni Opinie24 dla More In Common Polska, który przytacza "Rzeczpospolita" wynika, że gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się teraz, wygrałaby je Koalicja Obywatelska (33,5 proc.). Drugie miejsce przypadłoby PiS (29 proc.), na podium znalazłaby się również Trzecia Droga (14 proc.). Następne miejsca zajęłaby: Nowa Lewica (8,5 proc.) i Konfederacja (7,5 proc.). Frekwencja według sondażu wyniosłaby 58,5 proc.

Jak wyborcy PiS, koalicji 15 października i Konfederacji podchodzą do UE? Wielki podział, dwa bieguny

Jeśli przyjrzeć się wynikom dogłębnie, to "Rzeczpospolita" podaje, że sondaż wskazuje na głębokie podziały pomiędzy wyborcami, jeśli chodzi o podejście do UE - na jednym biegunie są wyborcy obecnej koalicji rządzącej, na drugim – zwolennicy PiS i Konfederacji. - Podczas gdy 57 proc. wszystkich wyborców twierdzi, że obecność w Unii wychodzi Polsce na dobre, 33 proc. zajmuje pozycje neutralne, a tylko 10 proc. ocenia członkostwo źle, to w elektoracie PiS nastroje są odmienne - czytamy w dzienniku.

SPRAWDŹ: Sensacyjne wieści! PiS ma wystawić Kurskiego i Przyłębską w wyborach do Parlamentu Europejskiego!

39 proc. wyborców PiS uznaje członkostwo Polski w UE za coś dobrego, 41 proc. twierdzi, że nie jest ono ani dobre, ani złe, a 20 proc., że złe. Ponad połowa (51 proc.) elektoratu PiS uważa, że Polska radziłaby sobie lepiej, gdyby była poza UE. - Widać wyraźnie, że politycy PiS przesunęli swój elektorat na pozycje bardziej eurosceptyczne, niż było to jeszcze kilka lat temu. To nie jest jeszcze poziom polexitu w PiS, ale na pewno to dużo silniejszy eurosceptycyzm – ocenia w "Rzeczpospolitej" dyrektor More In Common Polska Adam Traczyk. Opinie24 dla More In Common Polska przeprowadzono 2-13 lutego 2024 r. 2027 respondentów.

CZYTAJ: Jarosław Kaczyński mocno awansował Dominika Tarczyńskiego. Chce pomóc wygrać Donaldowi Trumpowi?!

NIŻEJ ZDJĘCIA  TUSKA W CZASIE NIEDAWNEGO SZCZYTU RADY EUROPEJSKIEJ

Sonda
Czy Twoim zdaniem Polska powinna nadal być w Unii Europejskiej?
Express Biedrzyckiej - Marek Borowski