Zełenski przyjedzie do Warszawy

i

Autor: Jakub Szymczuk/KPRP Zełenski przyjedzie do Warszawy

WAŻNA Wizyta

Wołodymyr Zełenski w Polsce. Pierwsza wizyta z żoną. To kolejne spotkanie z przedstawicielami polskich władz

2023-04-04 7:43

W środę 5 kwietnia prezydent Wołodymyr Zelenski złoży pierwszą oficjalną wizytę w Polsce od momentu ataku Rosji na Ukrainę. Będzie to jednocześnie kolejne z wielu spotkań z przedstawicielami polskich władz; kilkukrotnie na Ukrainie byli w ostatnich kilkunastu miesiącach zarówno prezydent, jak i premier. O zaplanowanej wizycie Zełenskiego w Polsce - na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy - poinformował w poniedziałek rano w RMF FM szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. Prezydent Zełenski spotka się z prezydentem Dudą, by porozmawiać na temat kwestii bezpieczeństwa, gospodarczych czy politycznych i historycznych. Ukraiński prezydent ma również rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim oraz na Zamku Królewskim w Warszawie spotkać się z Polakami i mieszkającymi w Polsce Ukraińcami.

Środowa wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce będzie pierwszą oficjalną wizytą od czasu wybuchu wojny na Ukrainie. Wcześniej, gdy Zełenski był w Polsce były to wizyty robocze. Ostatnią wizytą prezydenta Zełenskiego w Polsce przed atakiem Rosji była wizyta rozpoczęta 20 stycznia 2022 roku, kiedy w Wiśle odbyły się dwudniowe konsultacje prezydentów Polski i Ukrainy. Prezydenci Duda i Zełenski rozmawiali na temat sytuacji bezpieczeństwa w regionie i groźby agresji rosyjskiej. Andrzej Duda informował wówczas, że przekazał prezydentowi Ukrainy, iż jego kraj może liczyć na wsparcie Polski. Prezydent oświadczył, że Polska odrzuca koncepcję stref wpływów i opowiada się za pełną integracją euroatlantycką Ukrainy.

Spotkania polskich władz z Zełenskim od czasu wybuchu wojny na Ukrainie

23 lutego 2022 roku - na kilkanaście godzin przed inwazją Rosji na Ukrainę - z wizytą w Kijowie przebywali prezydent Andrzej Duda i prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Obaj zapewnili wówczas prezydenta Zełenskieego, że może liczyć na ich wsparcie, w tym na forum NATO i UE. Prezydent Duda podkreślał, że Ukraina zasługuje na status kraju kandydującego do UE; prezydenci przyjęli też wspólną deklarację potępiającą decyzję Federacji Rosyjskiej o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" na okupowanych terenach Ukrainy.

Po rosyjskiej inwazji, pierwszymi zachodnimi politykami, którzy odwiedzili Kijów, byli - 15 marca 2022 roku - premier Morawiecki, ówczesny wicepremier i szef Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych Jarosław Kaczyński, premier Czech Petr Fiala oraz ówczesny premier Słowenii Janez Jansza. W Kijowie spotkali się z prezydentem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem. Kaczyński mówił po spotkaniu, że "potrzebna jest misja pokojowa NATO, ewentualnie jeszcze jakiegoś szerszego układu międzynarodowego", która "będzie działała na terenie Ukrainy", będzie "dążyła do pokoju, do udzielenia pomocy humanitarnej, ale jednocześnie będzie też osłonięta przez odpowiednie siły, siły zbrojne".

13 kwietnia 2022 roku wizytę w Kijowie ponownie złożył prezydent Duda wraz z prezydentami: Estonii Alarem Karisem, Łotwy Egilsem Levitsem i Litwy Gitanasem Nausedą. Politycy spotkali się z prezydentem Zełenskim, odwiedzili też podkijowskie miejscowości zniszczone przez rosyjskie wojska. Prezydent Duda powiedział wówczas, że jeżeli ktoś wysyła żołnierzy, by bombardowali budynki mieszkalne i zabijali cywilów, to to nie jest wojna, tylko terroryzm i bandytyzm. Dla sprawców nie ma miejsca w społeczności międzynarodowej - oświadczył polski prezydent po spotkaniu z prezydentem Ukrainy oraz wizycie w Buczy, Borodziance i Irpieniu.

Kolejna wizyta prezydenta Dudy na Ukrainie miała miejsce w maju 2022.  Spotkał się wówczas ponownie z ukraińskim prezydentem, wygłosił również orędzie w ukraińskiej Radzie Najwyższej. Andrzej Duda był pierwszym zagranicznym przywódcą, który wystąpił na forum ukraińskiego parlamentu od wybuchu wojny w tym kraju. Polska wspiera i będzie wspierać Ukrainę; nie spocznę, dopóki Ukraina nie stanie się członkiem UE w pełnym tego słowa znaczeniu - zadeklarował Duda w orędziu. Wskazywał też, że "moment dziejowy na nowo kształtuje nasze relacje". Nadszedł dzisiaj czas - w moim głębokim przekonaniu - na nowy, polsko-ukraiński traktat o dobrym sąsiedztwie" - mówił polski prezydent.

Prezydent Ukrainy, przemawiając wtedy w Radzie Najwyższej Ukrainy, podziękował Sejmowi RP za uchwalenie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Zapowiedział też przedstawienie Radzie Najwyższej Ukrainy "podobnego – lustrzanego projektu".

1 czerwca 2022 roku premier Ukrainy Denys Szmyhal przekazał na konferencji prasowej w Kijowie, że prezydent Zełenski uhonorował premiera Morawieckiego i ówczesnego wicepremiera Kaczyńskiego Orderem Jarosława Mądrego drugiej klasy. Prezydent odznaczył naszych prawdziwych przyjaciół, naszych braci za nieustanną pomoc zarówno przed rozpoczęciem wojny jak i po jej rozpoczęciu - powiedział wówczas premier Szmyhal.

Wśród Polaków, którzy po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę zostali uhonorowani tym odznaczeniem, znaleźli się także wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak; wicepremier i szef MKiDN Piotr Gliński, minister w KPRM Michał Dworczyk oraz Jakub Kumoch - wówczas szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

23 sierpnia 2022 roku prezydent Duda po raz kolejny odwiedził Ukrainę na zaproszenie Wołodymyra Zełenskiego. Oprócz spotkania z ukraińskim przywódcą polski prezydent uczestniczył w spotkaniu Platformy Krymskiej. Duda relacjonował, że podczas spotkania zdecydowanie wzywano Rosję do zwrócenia Krymu Ukrainie. Ukraina ma prawo wrócić do uznanych międzynarodowo granic - podkreślał w Kijowie. Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Polski prezydent Zełenski poinformował o otwarciu przed gmachem ukraińskiego parlamentu Alei Odwagi, na której widnieje nazwisko Andrzeja Dudy. Prezydent Ukrainy oświadczył, że Duda jest symbolem odwagi, przyjaźni i wsparcia dla Ukrainy w czasach, gdy jest to potrzebne jego walczącemu krajowi.

9 września tablicą w Alei Odwagi w Kijowie uhonorowany został - podczas wizyty w Kijowie - premier Morawiecki. Od pierwszych dni wojny szef polskiego rządu był z nami w najtrudniejszym czasie - mówił wówczas Zełenski. Tablicą uhonorowany został także przebywający również wtedy w Kijowie - razem z polskim premierem - prezydent Łotwy Egils Levits. Premier Morawiecki podczas wystąpieniu w Kijowie wezwał wtedy Komisję Europejską do jak najszybszego przekazania Ukrainie pomocy w wysokości 9 mld euro, która została obiecana jeszcze w czerwcu.

22 grudnia 2022 roku prezydent Duda spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim w Rzeszowie, gdzie prezydent Ukrainy zatrzymał się, wracając do kraju po wizycie w Stanach Zjednoczonych. Jak informowała wówczas prezydencka kancelaria, Zełenski poinformował Dudę o szczegółach wizyty w USA, przywódcy omówili też stan dwustronnych stosunków polsko–ukraińskich w obliczu trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę. 

Ponownie prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Rzeszowie 9 lutego 2023 roku. Wcześniej Zełenski odbył serię spotkań w Londynie, Paryżu i w Brukseli, gdzie m.in. przemawiał przed Parlamentem Europejskim i spotkał się z przywódcami państw UE zgromadzonymi na nadzwyczajnym szczycie. Jak informowała KPRP, rozmowa prezydentów Polski i Ukrainy dotyczyła bezpieczeństwa w regionie; prezydent Zełenski zrelacjonował też swoją ostatnią aktywność dyplomatyczną w Brukseli i innych stolicach europejskich.

24 lutego 2023 roku - w rocznicę inwazji rosyjskiej na Ukrainę - wizytę w Kijowie złożył premier Morawiecki. Spotkał się z prezydentem Zełenskim oraz z premierem Szmyhalem. 

Quiz Wołodymyr Zełenski. Jak dobrze znasz niesamowity życiorys prezydenta Ukrainy?

Pytanie 1 z 12
Jak ma na imię żona Wołodymra Zełenskiego?
M.PRZYDACZ: NIECH UKRAINA POKAŻE ZAPOWIADANY ROSYJSKI ŚLAD
Listen on Spreaker.