Spotkanie na szczycie

Duda spotkał się z Zełenskim w Rzeszowie. Dwie godziny rozmów o wojnie i bezpieczeństwie

2023-02-10 8:34

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Do spotkania obu prezydentów doszło w czwartek, 9 lutego wieczorem, w Rzeszowie, gdy Zełenski wracał z Brukseli na Ukrainę. Spotkanie trwało ok. dwóch godzin. Prezydenci rozmawiali o bezpieczeństwie, aktualnej sytuacji na wojennym froncie i rozpoczynającej się kolejnej ofensywie Rosji.

Spis treści

  1. Andrzej Duda spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim w Rzeszowie
  2. Zełenski mówił Dudzie o spotkaniach w Brukseli i Paryżu
  3. Duda rozmawiał z Zełenskim o aktualnej sytuacji na froncie wojennym w Ukrainie

Andrzej Duda spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim w Rzeszowie

O aktualnej sytuacji w wojnie na Ukrainie, kolejnej ofensywie Rosji oraz bezpieczeństwie rozmawiali w czwartek, 9 lutego wieczorem prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Prezydenci rozmawiali przez ok. dwie godziny. Spotkanie odbyło się w Rzeszowie, gdzie zatrzymał się Zełenski, wracając z Brukseli na Ukrainę. - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wracając z Brukseli, pojawił się w Rzeszowie, gdzie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą - poinformował Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta.

Zełenski mówił Dudzie o spotkaniach w Brukseli i Paryżu

Jak powiedział Marcin Przydacz, prezydent Zełenski zrelacjonował prezydentowi Dudzie swoją ostatnią aktywność dyplomatyczną i szereg spotkań w Brukseli i innych stolicach europejskich. Przypomnijmy, że Wołodymyr Zełenski w czwartek, 9 lutego przemawiał w Parlamencie Europejskim podczas nadzwyczajnej szczytu Unii Europejskiej poświęconego wojnie na Ukrainie. Dzień wcześniej, 8 lutego odwiedził Wielką Brytanię, gdzie spotkał się z królem Karolem III i brytyjskim premierem Rishim Sunakiem. Potem Zełenski udał się do Paryża. W stolicy Francji spotkał się z prezydentem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Wizyta Zełenskiego do końca była trzymana w tajemnicy. Wracając z Brukseli 9 lutego, prezydent Ukrainy zatrzymał się w Rzeszowie na spotkanie z Dudą.

Rozmowa dotyczyła także planowanych przyszłych aktywności dyplomatycznych pana prezydenta i budowania agendy przed zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie. W przyszłym tygodniu pan prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO, więc ta wymiana opinii i informacji między prezydentem Polski i Ukrainy w kontekście tych aktywności jest tutaj bardzo ważna - relacjonuje Marcin Przydacz.

Duda rozmawiał z Zełenskim o aktualnej sytuacji na froncie wojennym w Ukrainie

Prezydenci Polski i Ukrainy omówili także aktualną sytuację na froncie i sytuację bezpieczeństwa w naszym regionie oraz konieczność dalszych wspólnych działań na rzecz wsparcia militarnego dla walczących z rosyjską agresją Ukrainy.

Rozmowa dotyczyła także tematyki sankcji. Prezydent Zełenski podziękował panu prezydentowi Dudzie za wsparcie jakiego Polska udziela Ukrainie, w tym także za opiekę nad milionami ukraińskich uchodźców - podkreślił Marcin Przydacz.

Sonda
Czy wierzysz, że Ukraina wygra wojnę?
Listen on Spreaker.