Wojna na Ukrainie. Rosja jednak nie wycofuje wojsk?! [RELACJA NA ŻYWO]

i

Autor: AP, PAP

Wojna na Ukrainie. "Rosja chce zmylić opinię publiczną". Atak jest zaplanowany? [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna na Ukrainie. Kryzys w Ukrainie jest coraz bardziej niepokojący. Z całego świata napływają informacje, że Rosja jest w stanie zaatakować swojego sąsiada w każdej chwili. I choć póki dyplomacja jest w grze, to nadal nie wiadomo kiedy nastąpi jej koniec. CBS News doniosło o zdjęciach satelitarnych, które mogłyby wskazywać na przygotowanie do ataku ze strony Federacji Rosyjskiej. Jak sytuacja wygląda 16 lutego? Czy wojska Putina zaatakują Ukrainę? Śledź naszą relację na żywo.

Wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie. Agencja Reutera poinformowała o tym, że rosyjscy najemnicy mający powiązania z wywiadem tego państwa zwiększyli swoją obecność na Ukrainie. Celem mogłaby być prowokacja, która później wykorzystana byłaby jako cel do bezpośredniego ataku zbrojnego na Ukrainie. Mówi się także o wojnie informacyjnej, a raczej dezinformacji, która ma na celu zdestabilizować sytuacje w państwo, co ma na celu osłabienie potencjalnego przeciwnika dla Rosji. "Jest prawdopodobne, że rosyjscy najemnicy kierowani przez Kreml będą angażowani we wszelkiego rodzaju wrogie działania na Ukrainie, co potencjalnie może dać pretekst do inwazji" - przekazał anonimowy pracownik zachodnich służb bezpieczeństwa - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".  Jakiekolwiek wtargnięcie na Ukrainę spowodowałoby "przedłużający się kryzys" dla Rosji z "daleko idącymi szkodami zarówno dla Rosji, jak i dla świata" - ostrzegli w poniedziałek prezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, którzy odbyli rozmowę nt. sytuacji wokół Ukrainy.

Zobacz koniecznie: Wojna na Ukrainie. Rosyjski dyplomata wprost: Zachodnie sankcje mamy w du*** [RELACJA]

Aby zobaczyć najnowsze informacje w relacji - kliknij odśwież, lub F5.

20:38

Ukraina złożyła w środę formalny wniosek do Rady Bezpieczeństwa ONZ o przedyskutowanie uchwały rosyjskiego parlamentu w sprawie uznania niepodległości separatystycznych regionów w Donbasie - poinformował ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

20:25

Parlament Europejski dał w środę zielone światło w sprawie udzielenia pożyczki w wysokości 1,2 mld euro, która ma pomóc Ukrainie w zaspokojeniu jej potrzeb finansowych w 2022 roku. PE zgodził się na wniosek Komisji Europejskiej dotyczący udzielenia Kijowowi pomocy makrofinansowej. Zostanie ona wypłacona w dwóch ratach. Zewnętrzne finansowanie Ukrainy wyczerpało się z powodu zagrożenia militarnego ze strony Rosji i pogarszającej się sytuacji gospodarczej w następstwie pandemii Covid-19.

19:40

Niebezpieczna sytuacja w przestworzach. - Kilka rosyjskich samolotów wojskowych zbliżyło się w miniony weekend na "ekstremalnie bliską" odległość do samolotu marynarki wojennej USA nad Morzem Śródziemnym — podała telewizja CNN. Rosyjskie samoloty miały wykonać "niebezpieczne i nieprofesjonalne" manewry.

18:50

- Nadal widzimy nie tylko, że te siły tam pozostają, ale obserwujemy kluczowe jednostki przesuwające się w kierunku granicy, a nie w przeciwną stronę - oznajmił sekretarz stanu USA Antony Blinken w wywiadzie dla telewizji MSNBC. Podkreślił też, że tego samego zdania jest sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

18:45

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ujawnił, że ministrowie obrony państw NATO rozważają utworzenie nowych grup bojowych w Europie Południowo-Wschodniej. Jeżeli taka decyzja zostanie zatwierdzona, jednostki Sojuszu będą stacjonowały w Rumunii i regionie Morza Czarnego.

18:30

- Musimy się przyzwyczaić do tego, że zmieniło się środowisko bezpieczeństwa wokół naszego kraju. Musimy mieć świadomość, że jeżeli nawet prezydent Rosji Władimir Putin nie zaatakuje, to nie zrezygnuje ze swojej agresywnej polityki, czego dowodzą kolejne posunięcia. A więc musimy budować kolejne zdolności związane z odstraszaniem – zaznaczył szef MON Mariusz Błaszczak, który bierze udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony państw NATO pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Spotkanie jest poświęcone sytuacji w Europie Wschodniej, w tym działaniom Rosji na granicy z NATO.

16:50

Szef MON Mariusz Błaszczak wziął udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Spotkanie jest poświęcone sytuacji w Europie Wschodniej, w tym działaniom Rosji na granicy z NATO i potencjalnej wojnie na Ukrainie.

15:40

Szykujemy się na pomoc uchodźcom?

Wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker i Maciej Wąsik w środę (16 lutego) wzięli udział w spotkaniu z wojewodami, na którym rozmawiali o przygotowaniach do przyjęcia ewentualnej fali uchodźców w przypadku konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Jak podaje PAP, na odprawie pojawił się także szef PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak. 

15:25

"Wbrew zapowiedziom Kremla nie obserwujemy obecnie żadnego wycofywania wojsk rosyjskich znad granicy Ukrainy" - napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że jego zdaniem "zapowiedzi rosyjskie należy traktować jako dezinformację, której celem jest zmylenie międzynarodowej opinii publicznej. Nie ma mowy o żadnej deeskalacji". 

15:00

"Absurd całej sytuacji polega na tym, że o wojnie mowa jest wszędzie, tylko najmniej na Ukrainie i w Rosji" - mówi w rozmowie z "Super Expressem" prof. Rafał Chwedoruk. Jego zdaniem konflikt zbrojny Rosji i Ukrainy jest najmniej prawdopodobnym scenariuszem, mimo tego co pojawia się każdego dnia w międzynarodowych mediach. "W czasach zimnej wojny amerykański polityk James Forrestal z okrzykiem "Rosjanie nadchodzą" wyskoczył z okna. Jak słucham wielu rozgorączkowanych głów w Polsce, to mam wrażenie, że przydałby się im kubeł zimnej wody" - komentuje.

CAŁA ROZMOWA: "Konflikt zbrojny jest najmniej realną możliwością". Ekspert o sytuacji na Ukrainie

14:30 Papież odniósł się do kryzysu na wschodzie podczas audiencji generalnej. "W poniedziałek obchodziliśmy wspomnienie świętych braci: Cyryla, mnicha i Metodego, biskupa, apostołów Słowian, patronów Europy. Za ich wstawiennictwem prośmy Boga, by narody tego kontynentu, świadome swych chrześcijańskich korzeni, ożywiał duch porozumienia, braterstwa, solidarności i pokoju. W świecie, który dalej jest rozdarty przez głębokie i pozornie nieuleczalne konflikty, niech każdy z was będzie znakiem pojednania, zapuszczającym swoje korzenie w słowie Ewangelii. Każda osoba głodna i spragniona, każdy cudzoziemiec czy imigrant, każda osoba bez odzienia, każdy chory, więzień jest Dziecięciem, o które troszczy się święty Józef".

14:10 Były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Mieczysław Gocuł w wywiadzie udzielonym dziennikarce "Super Expressu" Kamili Biedrzyckiej nazwał prezydenta Rosji "diabłem". "Nie chcę występować w roli adwokata diabła, bo dla mnie Putin jest faktycznie diabłem, ale trzeba sobie powiedzieć jasno - jeżeli to będą siły odpowiedzi NATO to system dowodzenia i problem nie będzie amerykański, ale natowski, sojuszniczy. A podpalanie Europy nie będzie miało wymiaru bilateralnego z USA, ale będzie miało wymiar sojuszniczy i europejski" - powiedział generał. Jak dodał, jego zdaniem wojny nie będzie, a celem Putina "jest powrót do świata dwubiegunowego ze Stanami Zjednoczonymi i Rosją na czele w obliczu rosnącej potęgi gospodarczo-militarnej Chin."

13:40 Ważny rosyjski polityk zapewnia, że wojny nie będzie. "Wojny w Europie rzadko zaczynają się w środy. Być może nie jest to wystarczająca gwarancja, ale zapewniam, że jeśli chodzi o Rosję, to w najbliższą środę nie będzie ataku. Nie będzie też żadnej eskalacji w przyszłym tygodniu, po tym tygodniu, czy w przyszłym miesiącu. Co więcej, jeśli nasi partnerzy w końcu wysłuchają naszych uzasadnionych obaw, to nie trzeba będzie długo czekać na proces odprężenia. Jest to w interesie wszystkich Europejczyków od Lizbony po Władywostok, a także wszystkich innych narodów świata" - mówi stały przedstawiciel Rosji przy Unii Europejskiej Władimir Cziżow w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt".

13:00 Rosja podaje, że wycofuje z granicy z Ukrainą kolejne wojska. Wcześniej sekretarz generalny NATO mówił, że brak dowodów na prawdziwość tych deklaracji. "Żołnierze oddziałów armii pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego zakończyły załadowanie czołgów i opancerzonego sprzętu gąsienicowego na platformy kolejowe, i przystąpiły do wykonania marszu (...) do miejsc stałej dyslokacji" - głosi oświadczenie ministerstwa obrony Rosji.

12:40 Kryzys na Ukrainie może wywołać falę bankructw. Brian O'Tool, były urzędnik Departamentu Skarbu i ekspert Atlantic Council w rozmowie z PAP: "Wiemy, że ze stołu zdjęliśmy działania zbrojne i daleko idące sankcje przeciwko sektorowi energetycznemu, przynajmniej te uderzające w produkcję Gazpromu czy Rosnieftu. Więc główny ciężar spada na sankcje bankowe. W przypadku banków takich jak VTB czy Sbierbank, przekłada się to na szybką erozję bazy kapitałowej, zamrażanie zagranicznych aktywów. I potem mamy do czynienia z całą serią większych panik i bankructw w całym kraju. Ludzie będą panikować. Paniki finansowe są paskudne"

12:15 "Wczoraj Rosja z pewnością wysyłała sprzeczne sygnały. Z jednej strony władze ogłaszają wycofanie wojsk rosyjskich. Z drugiej strony Duma głosuje za formalnym uznaniem Doniecka i Ługańska za niepodległe republiki. Rząd rosyjski próbował nas podzielić, ale ich próba się nie powiodła. Unia Europejska i jej partnerzy transatlantyccy są zjednoczeni w tym kryzysie" - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen.

11:40 "Czas pokaże, czy nastąpi wycofanie się Rosji. Widzimy, że zwiększyli liczbę żołnierzy, a więcej żołnierzy jest w drodze. Jeśli naprawdę zaczną wycofywać siły, to przyjmiemy to z radością. Tymczasem widzimy ruchy wojsk tam i z powrotem (...). Nie potwierdza to prawdziwego wycofania" - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

11:10 Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i minister obrony Ben Wallace twierdzą, że brak dowodów na faktycznie wycofywanie wojsk rosyjskich z granicy z Ukrainą

10:30 Dziennikarka Polskiego Radia Beata Płomecka informuje na Twitterze, że Rosja wcale nie wycofuje wojsk: "Sekretarz generalny NATO @jensstoltenberg przed spotkaniem ministrów obrony Sojuszu - nie ma deeskalacji, Rosja nadal zwiększa koncentrację wojsk. Jesteśmy gotowi do dialogu, ale przygotowujemy się na najgorsze"

10:00 16 lutego świętem narodowym na Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił dzień zapowiadanej inwazji rosyjskiej Dniem Zjednoczenia Ukraińców. "Wszystkich Ukraińców łączy wspólne pragnienie - pragnienie życia w pokoju, życia szczęśliwie. Mamy do tego pełne prawo, ponieważ jesteśmy w domu, jesteśmy na Ukrainie. I nikt nie pokocha naszego domu tak, jak kochamy go my. I tylko razem możemy go chronić. Szczęśliwego Dnia Zjednoczenia" - powiedział prezydent Ukrainy.

9:20 Nie ma podstaw do wprowadzenia stanu wojennego na Ukrainie - ogłosił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. "Ostatnie oceny zagrożenia atakiem Rosji nie zawierały niczego nieoczekiwanego i były zgodne z tym, czego dowiadywaliśmy się wcześniej" - powiedział.

8:45 Rosja ogłasza wycofanie wojsk z Krymu po ćwiczeniach. Kreml stwierdza, że żołnierze zakończyli udział "w ćwiczeniach taktycznych na poligonach Półwyspu Krymskiego" i wracają "transportem kolejowym do miejsc stałej dyslokacji". Wcześniej USA ostrzegały, że na granicy z Ukrainą nadal jest około 150 tys. rosyjskich żołnierzy

8:15 Chiny wykorzystają kryzys na Ukrainie dla swoich celów? Generał ostrzega. "Chiny obserwują, co się dzieje w Europie i spróbują dokonać czegoś tutaj, w regionie Indo-Pacyfiku (...). Sprawdzą jak zareaguje społeczność międzynarodowa" - powiedział generał Kenneth Wilsbach, szef amerykańskich sił powietrznych na Pacyfiku, cytowany przez AFP. Wojskowy uważa, że Chiny mogą szykować prowokację, by zyskać więcej kontroli na Morzu Południowochińskim. Pekin rości sobie prawa do większości tego regionu, co stoi w sprzeczności m.in. z interesami Tajwanu.

7:30 Spotkanie USA-Polska w Waszyngtonie. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan spotkał się z szefem Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Jackiem Kumochem. Podczas spotkania umówione zostały kwestie wzmacniania wschodniej flanki NATO i sytuacji na Ukrainie. "Polska jest i pozostanie pewnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, a w obecnym kryzysie tworzymy jeden zespół" - napisał na Twitterze Jacek Kumoch.

7:00 Unia Europejska jest przygotowana na odcięcie dostaw gazu przez Rosję - zapewniła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Wszystkie gazociągi, które biegną z Norwegii, Polski do państw bałtyckich, będą wkrótce operacyjne i oczywiście umożliwią zwiększenie dostaw w sytuacji zapotrzebowania. Zwiększyliśmy liczbę terminali LNG, osiągając przepustowość 160 mld metrów sześciennych (rocznie – PAP). Wzmocniliśmy także paneuropejską sieć interkonektorów gazowych i energii elektrycznej. (…) Ta sieć rurociągów i interkonektorów będzie dla nas w przyszłości podstawą do produkcji i dostaw zielonego wodoru” - powiedziała.

joe biden

i

Autor: PAP/EPA

godz. 22:00

Prezydent Biden: Rosja ma nadal ponad 150 tys. żołnierzy wokół Ukrainy, inwazja nadal możliwa

Rosja ma wciąż 150 tys. żołnierzy wokół Ukrainy, a inwazja pozostaje znaczącą możliwością - powiedział prezydent USA Joe Biden. Stany Zjednoczone przedstawiły konkretne propozycje w odpowiedzi na obawy Moskwy, ale nie zgodzą się na kompromis w kwestii fundamentalnych zasad - zaznaczył.

„Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało dzisiaj, że niektóre wojskowe jednostki opuszczą swoje pozycje niedaleko Ukrainy. To byłaby dobra wiadomość, ale jeszcze tego nie zweryfikowaliśmy” - powiedział prezydent USA.

„Nasi analitycy wskazują, że w dalszym ciągu rosyjskie siły pozostają w zagrażającej pozycji. Faktem jest nadal, że Rosja ma ponad 150 tys. żołnierzy wokół Ukrainy” - dodał Biden.

19:30

Ukraiński resort obrony i sił zbrojnych ZAATAKOWANY!

Trwa atak na strony internetowe ukraińskiego ministerstwa obrony i sił zbrojnych - podało Centrum Komunikacji Strategicznych i Bezpieczeństwa Informacyjnego.

Ministerstwo obrony napisało na Facebooku, że jego strona internetowa „najpewniej padła ofiarą ataków DDoS (atak na system komputerowy lub usługę sieciową w celu uniemożliwienia działania poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów). Trwają prace nad przywróceniem działania strony - dodano.

godz. 19:00

Wojna na Ukrainie?! Najnowsza prognoza pogody nie pozostawia złudzeń

17:50

Czy Rosjanie faktycznie wycofują czołgi? Film został zmontowany.

Michał Fiszer pisze na stronie „Polityki”:

„Każdy może obejrzeć film z załadunku czołgów w jakimś nieokreślonym miejscu przy granicy z Ukrainą. Czyli można odetchnąć z ulgą? Oglądam i cieszę się – wojny nie będzie! Pociąg najwyraźniej odjeżdża, czołgi są na platformach, brak tylko zapłakanych niewiast machających białymi chusteczkami. Tyle że pociąg ciągnie spalinowa lokomotywa manewrowa CzME3 do przetaczania składów po stacji i jej różnych torach czy nieodległych bocznicach”. To mocno niepokojące. A więc odebrane powszechnie z nadzieją wycofywanie się rosyjskich czołgów znad granicy z Ukrainą to ściema? Autor, w dalszej części tekstu powołuje się na ukraińskich maszynistów, którzy rozpoznają stację jako Bakczysaraj na Krymie, tuż koło Sewastopola. Czołgi, po rozładunku, mogłyby ruszyć na Ukrainę z Krymu. Film z „wycofywania Rosjan” pochodzi z dwóch różnych miejsc. „Na początku widać na nim mnóstwo śniegu, a czołgi to T-72S, których nigdzie się nie ładuje – po prostu jadą. W drugiej części materiału występują już wozy T-90, a śniegu brak” - zauważa autor. „Film został elegancko zmontowany” - konkluduje.

godz. 17:00

Prezydent: wierzę, że uda nam się zapobiec konfliktowi na Ukrainie.

„Pracujemy, działamy” - zapewnia prezydent Andrzej Duda - „Pan premier, minister spraw zagranicznych, jak także tutaj staram się odbywać konsultacje wszędzie, gdzie mogę. Będę nadal je prowadził”. Prezydent Polski podkreśla, że „jest jeszcze szereg prezydentów, z którymi chce rozmawiać w ciągu najbliższych dni”. Czy będą to jeszcze dni pokoju, czy już dni wojny? Prezydent nadal wierzy, że konfliktowi na Ukrainie uda się zapobiec. „Wierzę w to głęboko, że uda nam się zapobiec konfliktowi, że ta sytuacja zostanie rozwiązana na drodze dyplomatycznej, wszyscy w tej chwili do tego dążymy” - powiedział prezydent Duda.

godz. 16:40

Rosja będzie utrzymywać stały konflikt z Ukrainą

Prof. Adam Daniel Rotfeld, były szef MSZ, powiedział Gazecie Wyborczej: „Rosja będzie utrzymywać stały konflikt z Ukrainą po to, żeby ją destabilizować. Bo dla Rosji najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby cały świat uznał, że Ukraina jest państwem upadłym, niezdolnym do sprawowania kontroli nad rozwojem wypadków na jej terytorium. Wtedy, dla poczucia bezpieczeństwa wszystkich sąsiadów Ukrainy, trzeba byłoby wprowadzić rząd, który byłby zależny od Rosji”.

godz. 15.40

Putin po spotkaniu z kanclerzem Niemiec: Nie chcemy wojny w Europie. 

Jak podaje PAP, prezydent Rosji powiedział także, że Nord Stream 2 może scementować bezpieczeństwo energetyczne Europy. Z kolei kanclerz Scholz podkreśla, że "zachowanie pokoju w Europie jest naszym najwyższym obowiązkiem". 

godz. 15.28

Rosyjska agentka zatrzymana na Ukrainie!

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała działającą na zlecenie Rosji agentkę, która zbierała dane wywiadowcze potrzebne do planowania zamachów bombowych przeciwko stacjonującym na wschodzie kraju ukraińskim funkcjonariuszom - cytuje komunikat SBU PAP. Miała szukać informacji o budynkach administracyjnych, pojazdach oraz o funkcjonariuszach SBU, znajdujących się w obwodzie ługańskim. Wg służb pracowała dla tzw. Ministerstwa Państwowego Bezpieczeństwa Ługańskiej Republiki Ludowej, kontrolowanego przez rosyjskie służby specjalne. Została tymczasowo aresztowana. 

godz. 15.05

Zakończyło się wtorkowe (15 lutego) spotkanie Rady Gabinetowej, zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę, którego tematem była sytuacja na Ukrainie. Konferencję prezydenta Dudy, podczas której zrelacjonuje spotkanie i postanowienia rady, możecie oglądać u nas na żywo!

godz. 14.37

Na przykładzie sytuacji na Ukrainie widać, jak ważne jest inwestowanie w obronność - tak uważa sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg. Powiedział o tym w Brukseli, w której w środę, 16 lutego, będzie trwało posiedzenie ministrów obrony państw należących do Sojuszu. "Mamy do czynienia najpoważniejszym od dekad kryzysem bezpieczeństwa w Europie. Sygnały dochodzące z Moskwy wskazują, że wysiłki dyplomatyczne powinny być kontynuowane. Dają one podstawy do ostrożnego optymizmu. Jak dotąd jednak nie widać żadnych oznak deeskalacji w terenie" - powiedział. Zwrócił także uwagę, że "Rosja zgromadziła na terytorium i wokół Ukrainy bezprecedensową od czasów zimnej wojny ilość wojska. Wszystko jest gotowe do kolejnego ataku. Rosja wciąż jednak ma czas, by zrobić krok wstecz, wstrzymać przygotowania do wojny i zaangażować się w pracę nad pokojowym rozwiązaniem". 

Przeczytasz tylko u nas! Rzecznik amerykańskiej armii zdradził, co spotkało go po przylocie do Polski. Tylko w SE

godz. 13.52

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg o upublicznianiu informacji na temat planów Rosji, zdobytych przez służby wywiadowcze: "To jeden ze sposobów wywierania presji na Kreml i zniechęcania go do podejmowania agresywnych działań wobec Ukrainy". Odniósł się w ten sposób do kwestii "bezprecedensowej" ilości przecieków od służb wywiadowczych państw NATO nt. działań i planów Rosji - podaje PAP.

godz. 13.12

PILNE! Rosja ma zaatakować Ukrainę jutro (16 lutego) o godzinie 2 w nocy czasu polskiego. Jak podaje "The Sun" powołując się na informacje amerykańskiego wywiadu, Władimir Putin planuje "potężny atak rakietowy i inwazję z udziałem 200 tysięcy żołnierzy". Przeczy to doniesieniom Rosji o tym, że wycofuje z okolic granicy ukraińskiej część wojsk: we wtorek pojawiły się ze strony Rosjan deklaracje, że po ćwiczeniach wojskowych ściągają do koszar około 10 tysięcy żołnierzy z zachodu i południa. Jednak 130 tysięcy wciąż pozostaje w gotowości na wschodnich i południowych granicach Ukrainy, 40 tysięcy to proputinowskie siły na Białorusi, a kolejne 30 tysięcy to prorosyjscy separatyści, którzy stanęli przeciw obrońcom Ukrainy w Donbasie.

PILNE! Wojna na Ukrainie. Jest DATA rozpoczęcia inwazji. Putin zaatakuje nocą?

godz. 12.50

Zaczyna się spotkanie kanclerza Niemiec z prezydentem Rosji. Olaf Scholz jeszcze przed wizytą na Kremlu zapewniał, że spróbuje przekonać prezydenta Rosji do deeskalacji kryzysu. Putin na samym początku wtorkowego spotkania z kanclerzem Niemiec powiedział: „Niestety dużą część naszego dzisiejszego spotkania poświęcimy kwestiom związanym z sytuacją w Europie, bezpieczeństwu i trwającym rozmowom na ten temat, między innymi w związku z Ukrainą”.

godz. 12.32

Ukraina odpowiada na apel rosyjskiej Dumy. Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła właśnie apel do ONZ, instytucji UE, Rady Europy, OBWE, NATO oraz rządów i parlamentów świata o nieuznawanie niezależności dwóch prorosyjskich separatystycznych regionów we wschodniej Ukrainie, potępiając tym samym podejmowane przez Rosję próby legalizacji niezależności Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej - informuje PAP. Parlamentarzyści z Ukrainy chcą zwołania pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie eskalacji konfliktu na granicach Ukrainy. Żądają także natychmiastowego nałożenia dodatkowych sankcji na Rosję w celu uniknięcia eskalacji konfliktu.

Rosyjska duma apeluje, by Putin uznał niepodległość wschodnich regionów Ukrainy

godz. 12.09

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, zwróciła się właśnie do prezydenta Władimira Putina o uznanie niepodległości dwóch wschodnich separatystycznych regionów Ukrainy. Chodzi o Ługańską Republikę Ludową i Doniecką Republikę Ludową. Wg agencji Reutera taki ruch mógłby udaremnić mińskie porozumienie pokojowe, do którego przestrzegania Rosja się zobowiązała.

godz. 11.48

Ławrow: "To nie jest tak, że każde państwo ma prawo wyboru sojuszników"

Zbigniew Rau na spotkaniu z Sergiejem Ławrowem: "Sytuacja wokół Ukrainy pozostaje niezwykle napięta i grozi jeszcze poważniejszą eskalacją. Polskie przewodnictwo w OBWE podejmuje wszelkie działania, by jej zapobiec i obniżyć odczuwalne obecnie napięcie". Ławrow: "Wśród wyzwań, które stoją przed OBWE, jest osiągnięcie jednego ujęcia wobec bezpieczeństwa europejskiego, jest to niepodzielne i równe bezpieczeństwo dla wszystkich. Przede wszystkim wymaga to podejście unikania działań, które gwarantowałyby bezpieczeństwo jednych kosztem drugich". Co miał na myśli? "To nie jest to tak, jak nasi koledzy na Zachodzie usiłują przedstawić, że każde państwo ma prawo do wyboru sojuszników. Chodzi o to, że nie można tego robić kosztem bezpieczeństwa innych i o tym oni zapominają" - wyjaśnił szef rosyjskiej dyplomacji.

godz. 11.35

Po spotkaniu Rau-Ławrow w sprawie OBWE: "Agresywna retoryka, konfrontacyjne podejście przepełniają naszą wspólną przestrzeń, dominują nad duchem współpracy, nad kulturą wzajemnego poważania w ramach OBWE, która była właściwa dla tej organizacji po jej stworzeniu, i chcielibyśmy wszyscy to odbudować" - mówi Sergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji. Z kolei Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych po spotkaniu z Ławrowem powiedział, odnosząc się także do konfliktu Rosji z Ukrainą: "Zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu nt. bezpieczeństwa europejskiego w ramach OBWE. Celem jest redukcja ryzyka konfrontacji. Liczymy na zaangażowanie Rosji w ten projekt".

Zbigniew Rau w Moskwie. "Sytuacja jest napięta i grozi dalszą eskalacją"

Ukraina: Rosja nieustannie wydaje oświadczenia

godz. 11

Rosja deklaruje, że kończy ćwiczenia i wycofuje część wojsk Rosji znad granicy z Ukrainą. Szef ukraińskiego MSZ jest sceptyczny wobec tych zapewnień. "Rosja nieustannie wydaje różne oświadczenia, dlatego przyjęliśmy zasadę, według której uwierzymy w coś dopiero, gdy to zobaczymy, a nie o tym usłyszymy" - cytuje wypowiedź Dmytro Kułeby PAP. 

godz. 10.25

Wizyta szefa MSZ w Moskwie mija pod znakiem "napiętej sytuacji międzynarodowej". Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przebywa właśnie w stolicy Rosji, dokąd poleciał ze względu na przewodnictwo Polski w OBWE. We wtorek, 15 lutego, spotkał się z szefem rosyjskiej dyplomacji, Sergiejem Ławrowem. W rozmowie z nim Rau przyznał, że jego wizycie w Moskwie towarzyszy "napięta sytuacja międzynarodowa". Powiedział również, że jego zdaniem "poprzez dialog i dyplomację można osiągnąć wiele, nie tylko w Europie".

godz. 9.51

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że we wtorek, 15 lutego, zaczęła ćwiczenia kontrdywersyjne na wschodzie Ukrainy, w obwodzie charkowskim położonym przy granicy z Rosją. "Ćwiczenia potrwają do początku marca w obwodzie charkowskim ze szczególnym uwzględnieniem obszarów przygranicznych. Ich celem jest usprawnienie współpracy międzyagencyjnej organów ścigania, wzmocnienie bezpieczeństwa infrastruktury oraz możliwości identyfikacji akcji sabotażowych" - cytuje komunikat służb PAP. Ćwiczenia będą się odbywały w warunkach możliwie jak najbardziej zbliżonych do bojowych. 

Wojna na Ukrainie. Władze Ukrainy nie wierzą w atak? "Nie w tym tygodniu"

godz. 9.20 

Wojna nie w tym tygodniu? Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamierza wziąć udział w trwającej do niedzieli konferencji bezpieczeństwa w Monachium - taką informację przekazała  „Rzeczpospolita”. To oznacza, że nie bierze pod uwagę tego, że Rosja może zaatakować już w tym tygodniu. "Ryzyko inwazji oceniamy na mniej niż 50 proc." – mówią gazecie ukraińskie źródła z kręgów dyplomatycznych. 

godz. 8.55

Zaskakujące słowa ministra obrony Ukrainy: "Nie ma podstaw do wprowadzenia stanu wojennego". Minister Ołeksij Reznikow nie wierzy, że Rosja lada moment zaatakuje Kijów, a jeśli tak, to że zrobi to od strony Białorusi. Jego zdaniem nie ma potrzeby, aby w tej chwili "pakować walizkę i dokądś wyjeżdżać". Ukraiński minister obrony uważa także, że na razie "absolutnie" nie ma konieczności zaprowadzania w kraju stanu wojennego.

godz. 8:30

Może dojść do bezpośredniej konfrontacji sił rosyjskich i amerykańskich na Morzu Śródziemnym. Ostrzega przed tym w rozmowie z Polską Agencją Prasową rosyjski ekspert Paweł Felgenhauer. "Tam prowadzone są manewry i tam będą bezpośrednio naprzeciwko siebie Amerykanie i Rosjanie", a w przypadku obu stron chodzi o okręty uzbrojone w broń jądrową - ostrzega komentator "Nowej Gaziety".

Sprawdź to: Konfrontacja Rosji i USA na Morzu Śródziemnym?! Jest ostrzeżenie. Sytuacja na Ukrainie

godz. 8:09

- Obywatele USA przebywający na Białorusi powinni natychmiast opuścić ten kraj - ogłosił w poniedziałek Departament Stanu USA. Jako jeden z powodów tej decyzji wymieniono koncentrację wojsk na granicy Białorusi z Ukrainą.

Wojna na Ukrainie

godz. 8:01

Już co piąty żołnierz w ukraińskiej armii jest kobietą. A możliwe, że wkrótce, w obliczu coraz pewniejszej inwazji Rosji na Ukrainę, będzie ich jeszcze więcej, tym bardziej, że w ubiegłym roku zmieniły się zasady wcielania pań do rezerw. Gotowość do walki o kraj zgłasza także mnóstwo cywilów. Biorą do ręki broń nie ze strachu, tylko po to, by bronić swoich rodzin.

Przeczytaj: Wojna na Ukrainie. Kobiety pod bronią - coraz więcej Ukrainek wstępuje do armii [GALERIA]

godz. 7:57

- Amerykańscy żołnierze, którzy trafili do Polski, ściśle współpracują z polskimi władzami, by wspomóc je w panowaniu nad falą uchodźców, jaką mogłaby wywołać inwazja Rosji na Ukrainę i nad ich ewakuacją - oświadczył rzecznik Pentagonu John Kirby.

godz. 7:41

- Rosja będzie dążyła do tego, by kontrolowana przez separatystów wschodnia część Ukrainy uzyskała status autonomicznych republik. Dopiero, gdy nie da się jej tego uzyskać, może zdecydować się na otwartą wojnę. Wcześniej jednak do akcji wprowadzi tzw. zielonych ludzików, jak na Krymie, a zapewne i czarnych ludzików (np. z Grupy Wagnera) – gen. bryg., prof. nauk wojskowych Stanisław Koziej (79 l.), b. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w latach 2010-2015 i wiceminister obrony narodowej w latach 2005-2006, zakłada hipotetyczny rozwój konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Przeczytaj:

Wojna na Ukrainie. Gen. Koziej mówi, z jakim prawdopodobieństwem wybuchnie. Przerażające słowa

godz. 7:23

Kanada przekaże Ukrainie dodatkową pomoc finansową w wysokości do 500 mln dolarów kanadyjskich, a także broń i amunicję – poinformował w poniedziałek (14.02.2022) premier Kanady Justin Trudeau.

Wojna na Ukrainie. Czy Rosja rozpocznie wojnę na Ukrainie?

godz. 7:17 

Prezydent Władimir Putin jest gotów do rozmów na temat sytuacji wokół Ukrainy, a także na temat gwarancji bezpieczeństwa, o które zabiega Rosja - oświadczył w poniedziałek wieczorem rzecznik Kremla, Dmitri Pieskow w rozmowie z CNN.

Express Biedrzyckiej - gen. Waldemar Skrzypczak: Wojna nie skończy się na Ukrainie
Sonda
Czy niebawem wybuchnie wojna?