Donald Tusk - jak mieszka?

i

Autor: AKPA/Niemiec

Skład rządu

Personalia w nowym rządzie ustalone. Wiemy kiedy Tusk zaprezentuje nowych ministrów!

2023-11-18 7:18

Donald Tusk ma już skompletowany gabinet. Będzie go prezentował na posiedzeniu Sejmu, gdy Sejm przejmie funkcję tworzenia rządu - przekazał w piątek (17.11) w TVN24 sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Dodał jednak, że gdyby była potrzeba lub możliwość, aby przedstawić rząd dzisiaj, "to bylibyśmy gotowi bez chwili zwłoki".

Parlament dowie się jako pierwszy

"Premier Donald Tusk jest już gotowy, ma skompletowany gabinet, jest już po wszystkich rozmowach z liderami partii koalicyjnych" - poinformował Kierwiński. "Wszyscy liderzy zdecydowali, że Donald Tusk zaprezentuje go (rząd - PAP) na pierwszym posiedzeniu Sejmu, wtedy, kiedy Sejm przejmie funkcję tworzenia rządu" - przekazał.

 Zaznaczył, że to "z szacunku do parlamentu", bo "drugi krok konstytucyjny mówi, że to parlament jest tym pierwszym ciałem, które dowiaduje się, jaki jest skład rządu" - wyjaśnił Kierwiński. Dodał jednak, że gdyby była potrzeba lub możliwość, aby przedstawić rząd dzisiaj, "to bylibyśmy gotowi bez chwili zwłoki".

13 listopada, podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji, premier Mateusz Morawiecki podał rząd do dymisji. Tego samego dnia wieczorem, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, która do czasu powołania nowego rządu będzie nadal sprawować obowiązki, a następnie - zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.

Zgodnie z konstytucją, w ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W razie niepowołania Rady Ministrów w tym trybie, lub nieudzielenia jej wotum zaufania, Sejm w ciągu 14 dni wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prezydent Rzeczypospolitej powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.

Kandydatem Zjednoczonej Prawicy na premiera jest Mateusz Morawiecki, a kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy - Donald Tusk. W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, KO - 157, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18. 

Izabela Leszczyna: "Po nowym roku przy zniesieniu tarcz tzw. antyinflacyjnych inflacja na pewno przebije 20 proc." [Sedno Sprawy]

Quiz. Pamiętasz te piosenki wyborcze? Komplet punktów dla fanów muzyki

Pytanie 1 z 8
Zacznimy od czego prostego. Piosenka zespołu TOP-ONE "Ole Olek" zaczyna się od słów:
Nasi Partnerzy polecają