Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński - jakie są ich relacje?

i

Autor: Piotr Grzybowski/Super Express

Jest wielu chętnych

Początek wojny w PiS o władzę. Kogo prezes wskaże na swojego następcę?

2023-11-18 5:10

PiS to ja - mógłby powiedzieć Jarosław Kaczyński (74 l.) parafrazując słowa Ludwika XIV. Na przejęcie od niego władzy w partii nikt nie miałby więc szans. Tyle, że prezes sam postanowił oddać przywództwo.- Moja kadencja jako prezesa PiS upływa w roku 2024 – powiedział Kaczyński uruchamiając, nie pierwszy raz, lawinę spekulacji.

Dwie dekady lidera PiS

Jarosław Kaczyński stoi na czele PiS od dwóch dekad. To czas znaczony podwójnym triumfem w 2005 roku, potem serią porażek, wreszcie dwoma kadencjami samodzielnych rządów i ostatnią przegraną. Wynik PiS w kolejnych wyborach będzie już jednak zapisany na konto innego prezesa. Jak mówił Kaczyński w rozmowie z PAP, zostanie on wybrany w 2024 roku. - Sądzę, że nie może być to ktoś z krótkim stażem w naszej partii. Musi być to ktoś młodszy ode mnie o pokolenie, sprawdzony w ogniu i lodowatej wodzie – wyliczał lider Zjednoczonej Prawicy.

PiS się zużył?! Przemysław Czarnek szczerze o największym błędzie swojej partii

Takie kryteria wypełnia wielu polityków. - Wszystko zależy od kondycji prezesa Kaczyńskiego. Jeżeli będzie w stanie sterować z tylnego fotela PiS, to stawiałbym na Mariusza Błaszczaka (54 l.). Jest najwierniejszym adiutantem prezesa – mówi politolog z UW Łukasz Młyńczyk. - Błaszczak byłby w stanie scalić PiS w obecnym kształcie. Kandydatury Mateusza Morawieckiego (55 l.) i Zbigniewa Ziobry (53 l.) mogłyby doprowadzić do rozpadu PiS, takiego jaki znamy – dodaje ekspert.

Ambicje premier Szydło

Na krótkiej liście potencjalnych przyszłych liderów Zjednoczonej Prawicy musi też znaleźć się Beata Szydło (60 l.). Była premier ciągle posiada bardzo duże ambicje. Ostatnio dużo spekuluje się o przyszłości prezydenta Andrzeja Dudy (51 l.) po zakończeniu drugiej kadencji. - Nigdy nie był typem partyjnego działacza i nie sądzę, by chciał nim być. Będzie natomiast niezbędnym elementem do tego, by prawica w ogóle przetrwała i mogła wygrywać – mówił w Polsat News szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek (39l.), otwierając pole do różnych spekulacji.

Blady strach padnie na posłów PiS. Oto tajny plan Kaczyńskiego

Tymczasem Jan Krzysztof Ardanowski (62 l.), nie ma wątpliwości, że proces sukcesji powinien się już rozpocząć. - Prezes Jarosław Kaczyński musi oddawać władzę w partii. Ona nie może być oparta tylko o Kaczyńskiego, czyli jednego, starzejącego się człowieka. Nie możemy stać się partią geriatryczno – kanapową – ostrzegał jeden z niewielu polityków PiS, któremu zdarza się przeciwstawiać prezesowi partii. 

Poniżej zobaczycie galerię, jak mieszka Jarosław Kaczyński:

Sonda
Kto zastąpi Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS?
Express Biedrzyckiej - Michał KAMIŃSKI
Nasi Partnerzy polecają