Węgiel po 2000 zł. Kiedy będzie powszechnie dostępny? Minister Moskwa komentuje

2022-10-27 9:30

Gościem czwartkowego (27 października) “Sedna sprawy” była minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. W trakcie wywiadu polityczka odniosła się do kwestii ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Minister wskazała, że węgiel za 2000 zł będzie powszechnie dostępny najprawdopodobniej w przeciągu kilku dni.

Kilka dni temu Sejm przyjął ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Ustawa stanowi, że gminy będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł  i sprzedawać go mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tysiące złotych za tonę.

Gościni “Sedna sprawy” Anna Moskwa była pytana o to, kiedy węgiel za 2000 zł będzie dostępny już w większości polskich gmin. - W tym tygodniu ustawa jest już w Senacie. Następnie szybki powrót do Sejmu i podpis prezydenta. Zakładam, że w ciągu tygodnia ten proces powinien się zamknąć - oceniła. 

Dopytywana, czy resort rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą w tej sprawie, polityczka wskazała, że “przy takich ustawach te podpisy są automatyczne”. - Nie rozmawialiśmy o tym z prezydentem, natomiast to jest oczywistość - tłumaczyła. 

Zsypiska powstają w całym kraju. “W wielu gminach węgiel jest już na miejscu” 

Moskwa zwróciła również uwagę, że działania w terenie się już rozpoczęły, a wojewodowie zbierają zapotrzebowania od samorządów. Jest także przekazywany już pierwszy węgiel. - Zsypiska zostały stworzone w całym kraju. Jest ich po kilka w każdym województwie. Tworzą się dynamicznie - mówiła minister. 

Polityczka pytana o to, kiedy ten węgiel będzie dostępny powszechnie, wskazała, że najprawdopodobniej w ciągu kilku dni. - W wielu gminach jest już na miejscu. Gminy zamówiły i jest już przywieziony do nich, tak żeby w momencie wejścia w życie ustawy można było tę sprzedaż rozpocząć - mówiła Moskwa. 

- Każda gmina robi to też w swoim tempie. Są różne zapotrzebowania. Niektóre gminy jeszcze zbierają te zapotrzebowania od mieszkańców, niektóre deklarują, że dopiero będą zbierać. Na tym etapie połowa samorządów już zadeklarowała przystąpienie, część samorządów, choć to nieliczna grupa, nie potrzebuje tego węgla, a część ciągle się zastanawia i stawia opór, ale mamy nadzieję, że uda się rozwiązać tę sytuację. Jeżeli nie, to sąsiednie samorządy na pewno pomogą mieszkańcom, bo ustawa też przewiduje taką sytuację - wyjaśniła polityczka.

Anna Moskwa o dostępności węgla w UE. "Jesteśmy w kryzysie"
Sonda
Kupiłaś/eś węgiel na zimę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany