Victor Orban

i

Autor: Art Service/Super Express Victor Orban

Koń trojański Putina w UE bije na alarm

Viktor Orban poluzował wszystkie hamulce. Skandaliczna decyzja po orędziu Putina

2022-09-22 14:43

Viktor Orban (59 l.) zdecydowanie nie należy do sojuszników Ukrainy w walce tego kraju z rosyjskim najeźdźcą. Premier Węgier wyraźnie optuje w tym konflikcie za Kremlem i Władimirem Putinem (72 l.). Teraz dał na to dowód. Gdy po orędziu dyktatora do narodu Zachód zwarł szyki, z ust Viktora Orbana płynie nawoływanie do zniesienia sankcji.

Orędzie Władimira Putina ze środowego poranka, w którym ogłosił mobilizację w Rosji, miało swoje konkretne efekty. Z jednej strony wystraszone przymusowym wcieleniem do wojska rosyjskie społeczeństwo zareagowało paniczną ucieczką z kraju i sprzeciwem na ulicach, gdzie odbyły się protesty. Z drugiej zaś strony Zachód jeszcze bardziej zjednoczył się wobec rosyjskich gróźb, a swoje stanowiska zaostrzyły także skłonne do rozmów z Kremlem Niemcy i Francja.

Węgry na przekór Zachodowi. Viktor Orban chce znosić sankcje nałożone na Rosję

Niestety, można mówić o jeszcze jednym efekcie przemówienia rosyjskiego wodza. Tym jest wzmocnienie prorosyjskiego stanowiska Budapesztu. Prorządowy węgierski dziennik "Magyar Nemzet" donosi bowiem, że w trakcie zamkniętego posiedzenia Fideszu w Balatonalmadi, mieście położonym nad jeziorem Balaton, Viktor Orban wprost oświadczył, że wspólnota europejska powinna do końca roku znieść nałożone na Rosję sankcje.

Express Biedrzyckiej - Bronisław Komorowski: Putin marzy o tym, by UE się rozpadła

Mało tego, premier Węgier wprost wezwał członków swojego rządu do podjęcia działań, które w efekcie do końca roku zmienią antyrosyjskie nastawienie Brukseli. Przekonywał, że sankcje, które Unia Europejska nałożyła na Rosję, bardziej szkodzą państwom członkowskim niż Moskwie, miały bowiem wepchnąć Europę w kryzys energetyczny. Dlatego tak bardzo ważne jego zdaniem jest uchylenie sankcji, co miałoby doprowadzić do natychmiastowego spadku ceny gazu o 50 proc., oraz spadku inflacji.

Viktor Orban: Wojna w Ukrainie będzie trwać jeszcze w przyszłym roku. Rzecznik rządu potwierdza

Na spotkaniu z członkami Fideszu, jak podaje "Magyar Nemzet", premier miał również przestrzegać przed przedłużającym się konfliktem zbrojnym w Ukrainie, który trwać ma również w 2023 roku. Mówił też o recesji, która grozi Europie, jeśli sankcje nie zostaną zniesione. Węgry w opinii Viktora Orbana mają jednak uniknąć kryzysu, ponieważ węgierski rząd miał zabezpieczyć kraj.

Skandaliczne wypowiedzi Viktora Orbana co prawda padły na zamkniętym spotkaniu, ale podane zostały w prorządowej gazecie. Co więcej, zostały oficjalnie potwierdzone przez rzecznika rządu, Zoltana Kovacsa, który był pytany o nie przez agencję Reuters.

Poniżej galeria, w której możecie zobaczyć, jak premier Mateusz Morawiecki (54 l.) zapewnia, że polska armia będzie potęgą

Sonda
Czy przez korupcję i prorosyjskie nastawienie Węgry wylecą z Unii Europejskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE