Prezydent Andrzej Duda nasilił w ostatnim czasie swoją aktywność, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa państwa Polskiego. Widmo rozlania się rosyjskiej agresji na kraje Paktu Północnoatlantyckiego, skłoniło nawet, skłóconego z rządem prezydenta, by ramię w ramię z premierem Donaldem Tuskiem udać się do Stanów Zjednoczonych, na spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem. Ta jedność nie utrzymała się jednak długo. W zeszłym tygodniu prezydent zaskoczył zarówno polityków, jak i opinię publiczną, ogłaszając w mediach, że Polska jego gotowa do rozszerzania programu jądrowego i wyraża gotowość do przystąpienia do „nuclear sharing”. Ta deklaracja wyraźnie zaskoczyła premiera Donalda Tuska, spotkała się także z ostrą krytyką wśród polityków koalicji rządzącej, którzy wypominali prezydentowi, że o polityce zagranicznej Polski decyduje Rada Ministrów, a na tematy bezpieczeństwa narodowego rozmawia się za zamkniętymi drzwiami – a nie publicznie.
Teraz, prezydent Duda wykazał kolejną inicjatywę na polu angażowania się w kwestie obronne Polski. Zaproponowane przez niego w projekcie ustawy rozwiązania mają – jak wyjaśnia BBN- „przeciwdziałać zagrożeniom hybrydowym, podprogowym oraz bezpośredniej agresji zbrojnej”.
Ustawa o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Najważniejsze zmiany.
- Określenie zasad organizacji systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym, w tym obroną państwa
- Ustalenie stanów gotowości obronnej państwa
- Doprecyzowanie systemu stałych dyżurów, z włączeniem marszałków Sejmu, Senatu, Szefa BBN
- Określenie celów, struktury, trybu opracowania i zmiany Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej
- Sprecyzowanie założeń Planu Reagowania Obronnego RP, z uwzględnieniem zarządzania kryzysowego w ramach NATO Sprecyzowanie zasad opracowywania narodowych planów użycia Sił Zbrojnych do obrony państwa
- Doprecyzowanie i uszczegółowienie zasad reagowania obronnego na zewnętrze zagrożenia bezpieczeństwa państwa
- Przyjęcie nowych rozwiązań w sprawie planów operacyjnego użycia Sił Zbrojnych
- Wprowadzenie stałych planów obrony, na wypadek nagłych zagrożeń
- Doprecyzowanie założeń dotyczących programowania obronnego
- Zmiana struktur dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP
Projekt, ma być odpowiedzią na nowe zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej – względem zarówno Polski, jak i innych państw NATO.