Mateusz Morawiecki, Zbigniew Ziobro

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS, Marcin Wziontek/SUPER EXPRESS

Kulisy

Człowiek Ziobry o spotkaniu z Morawieckim: To była męska rozmowa

2022-12-27 16:30

Spotkanie Mateusza Morawieckiego (54l.) i Zbigniewa Ziobry (52l.) trwało aż pięć godzin i odbyło się w dobrej atmosferze. Przełomu jednak nie przyniosło. W kwestiach fundamentalnych dotyczących środków z KPO i zmian w sądownictwie obie strony pozostały przy swoich stanowiskach.

Spotkanie Mateusza Morawieckiego i Zbigniewa Ziobry trwało aż pięć godzin i odbyło się w dobrej atmosferze. Przełomu jednak nie przyniosło. W kwestiach fundamentalnych dotyczących środków z KPO i zmian w sądownictwie obie strony pozostały przy swoich stanowiskach.

Męska rozmowa

Szef rządu i lider Solidarnej Polski spotkali się w piątek, w przeddzień Wigilii. - To była ciekawa, merytoryczna i męska rozmowa premiera z ministrem. Każdy przedstawił swoje wizje. Panowie wyjaśnili sobie swoje racje, wątpliwości. Rozmowa, całe spotkanie trwało pięć godzin. Odbywało się w dobrej atmosferze – relacjonuje „Super Expressowi” Michał Wójcik (51l.), minister w KPRM. Rozmowy między politykami mają być kontynuowane.

Ziobro i premier po rozmowach

Pomysł spotkania wyszedł od ministra sprawiedliwości przy okazji niedawnej propozycji nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt zakładał m.in. że sprawy dyscyplinarne sędziów będą rozpatrywane przez Naczelny Sąd Administracyjny, a nie jak dziś przez Sąd Najwyższy. Rząd twierdził, że takie rozwiązania zapewnią Polsce wypłatę pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Solidarna Polska była przeciwna zmianom w sądownictwie. Wątpliwości miał także prezydent. Ziobro oświadczył wówczas, że oczekuje od premiera spotkania i „wskazania drogi wyjścia z nowej sytuacji politycznej”. Prace nad projektem ustawy zostały wstrzymane na czas dalszych konsultacji m.in. z prezydentem i opozycją. KS,KBAR

Sonda
Czy Zbigniew Ziobro powinien odejść z rządu?
Marcin Matczak o KPO: "Jeżeli te pieniądze nagle staną się ważne, to Ziobro może przestać być ważny" [Express Biedrzyckiej]