Radosław Sikorski

i

Autor: Piotr Lampkowski/Super Express Radosław Sikorski

Setki tysięcy euro dochodów europosła

Tajemnicze 800 tys. euro Radosława Sikorskiego. Przygląda mu się organizacja od transparentności

2022-09-28 16:05

Radosław Sikorski (59 l.), były szef MSZ, a obecnie europoseł z ramienia Platformy Obywatelskiej znalazł się pod lupą pozarządowej organizacji Transparency International EU. Chodzi o ponad 800 tys. euro, które deputowany do Parlamentu Europejskiego miał w ciągu roku uzyskać z 12 różnych źródeł. W sprawie polityk wydał już oficjalne oświadczenie.

Zajmująca się monitorowaniem przejrzystości finansów eurodeputowanych pozarządowa organizacja Transparency International EU na tapet wzięła eurodeputowanego z Polski, Radosława Sikorskiego. Były szef polskiej dyplomacji oprócz pensji europoselskiej w ciągu ostatniego roku zarobić miał wedle jej szacunków od 588 do 804 tys. euro. TVP Info podkreśla, że dotąd polityk nie ujawnił źródeł dodatkowych dochodów.

Radosław Sikorski i setki tysięcy dodatkowych złotych. Transparency International EU przegląda kasę europosła PO

Spośród wszystkich 704 europosłów 27 proc. zadeklarowało dodatkowe dochody, które wynoszą szacunkowo w sumie od 3,9 mln do 11,5 mln euro. Radosław Sikorski ma być liderem wśród dorabiających polityków. Prognozowane przez Transparency International EU 804 tys. euro dochodu osiągniętego przez Sikorskiego jest najwyższą spośród dodatkowych wypłat europosłów.

- Niektóre z wymienionych rodzajów działalności niosą ze sobą znaczne dochody zewnętrzne. Np. eurodeputowany Radosław Sikorski zadeklarował 40 tys. euro miesięcznego wynagrodzenia za "konsultacje" - czytamy w raporcie organizacji dotyczącym dochodów Radosława Sikorskiego.

Odpowiedź Radosława Sikorskiego: Kwoty znacznie mniejsze

W sprawie Radosław Sikorski wydał stosowne oświadczenie, w którym przekonuje, że wskazane w raporcie Transparency International EU kwoty są w rzeczywistości "znacznie mniejsze". Wytłumaczył, że kilka wpisów w deklaracji majątkowej złożonej w Parlamencie Europejskim zostało powielonych "w celu spełnienia wymogów". Żeby sprawa "stała się jaśniejsza" Radosław Sikorski zapowiedział zaktualizowanie deklaracji złożonej w PE. 

Poniżej galeria, z której dowiecie się o specjalnej akcji MON, w ramach której każdy Polak może zostać przeszkolony w wojsku

Sonda
Co myślisz o wpisie Radosława Sikorskiego na temat Nord Stream 2?
Express Biedrzyckiej - Śmiszek: wydaje mi się, że Kaczyński wyznaje zasadę "nieważne kto głosuje, ważne kto liczy głosy"