Wawrzyk i Szczerba

i

Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

relacja na żywo

Komisja ws. afery wizowej. Sensacyjne zeznania Edgara Kobosa! PiS tuszował skandaliczne praktyki?!

2024-02-26 16:05

W poniedziałek (26 lutego 2024 roku) swoją pracę rozpoczęła kolejna sejmowa komisja śledcza. Tym razem bada ona sprawę afery wizowej. W myśl hasła, że jak zaczynać, to z tzw. "grubej rury", już dziś doszło do przesłuchania byłego wiceszefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Piotra Wawrzyka, oraz jego współpracownika Edgara Kobosa (gdzie obaj usłyszeli zarzuty w śledztwie prowadzonym przez prokuraturę w Lublinie). Wcześniej komisja odebrała opinię biegłego dr Pawła Dąbrowskiego, który zajmuje się problematyką migracji i prawa migracyjnego.

W poniedziałek o godzinie 10 zbiera się sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej. Przesłucha wówczas byłego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka i jego współpracownika Edgara K.; wysłucha też opinii biegłego dr Pawła Dąbrowskiego. W styczniu tego roku Wawrzyk został zatrzymany przez funkcjonariuszy lubelskiej delegatury CBA w śledztwie dotyczącym płatnej protekcji w związku z przyspieszaniem procedur wizowych. Prokuratura Krajowa informowała wtedy, że zarzuty w śledztwie usłyszało dziewięć osób.

Zobacz: Komisja ds. wyborów korespondencyjnych. Gowin przed komisją! [Relacja na żywo]

Komisja ma zbadać nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski, ustalić liczbę oraz tożsamość osób, które nielegalnie przekroczyły granicę RP lub wobec których zalegalizowano pobyt na terytorium RP w wyniku nadużyć, zaniedbań i zaniechań organów administracji rządowej lub innych podmiotów i osób podlegających kontroli Sejmu. Komisja ma ocenić umowy dotyczące pośrednictwa wizowego oraz działania podejmowane w związku z przygotowaniem umów pośrednictwa wizowego, ich zawarciem lub realizacją. Zakres prac komisji ma objąć okres od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.

Sprawdź: Sejm. Co Dworczyk zeznał przed komisją?

Wśród świadków, którzy stawią się na kolejnych przesłuchaniach znaleźli się ówczesny szef MSZ Zbigniew Rau, były premier Mateusz Morawiecki czy szef MSWiA w tamtym czasie i jednocześnie koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Przed komisją ma stawić się także były wicepremier Jarosław Kaczyński (jako były przewodniczący Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw obronnych).

Co zezna Piotr Wawrzyk i Edgar K.? Śledźcie z nami to wydarzenie w naszej relacji na se.pl!

Sonda
Czy Twoim zdaniem komisja ds. afery wizowej pozwoli na ustalenie prawdy?