wybory głosowanie karta wyborcza

i

Autor: super express wybory

Polacy coraz bardziej gotowi na wybory

Sondaż: Rośnie odsetek Polaków chętnych do głosowania. Zyska na tym jedna partia

2022-10-24 11:28

Okazuje się, że im bliżej wyborów, tym coraz bardziej narasta chęć Polaków do wzięcia w nich udziału. Jak wynika bowiem z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, rośnie prognozowana frekwencja zbliżających się wyborów parlamentarnych. Wiadomo już także, jak wpłynie to na podział sił w Sejmie.

Z najnowszego sondażu IBRiS wynika, że rośnie chęć wzięcia czynnego udziału w wyborach parlamentarnych wśród Polaków. Badanie pracowni wskazuje, że już 59 proc. rodaków chce pójść do urn w wypadku wyborów. Oznacza to wzrost o 9 pkt. proc. względem ostatniego badania tej sondażowni sprzed miesiąca.

Sondaż: 59 proc. Polaków chce wziąć udział w wyborach. Jak to wpłynie na układ w Sejmie?

Większa frekwencja to także więcej możliwości na rozłożenie sił politycznych w Sejmie. Przynajmniej z pozoru. Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wskazał bowiem, że większa niż przed miesiącem frekwencja specjalnie układu w izbie niższej parlamentu nie zmieni.

Gdyby wybory odbyły się obecnie, wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33 proc. poparcia. Na drugim miejscu uplasowała się natomiast Koalicja Obywatelska i jej 26,7 proc. głosów. Miejsce trzecie należy do Polski 2050 Szymona Hołowni (46 l.), która zanotowała 9,6 proc. poparcia.

Lewica przy 59 proc. frekwencji może liczyć natomiast na 9,3 proc. poparcia. Piąta w stawce jest formacja Władysława Kosiniaka-Kamysza (41 l.), której przypadło 6,2 proc. głosów. Ex aequo z PSL miejsce piąte zajmuje Konfederacja, która osiągnęła bliźniaczy wynik, co ludowcy.

PiS i PO mobilizują twarde elektoraty. Reszta kraju walczy z drożyzną

Szef fundacji IBRIS Marcin Duma, skomentował wyniki badania. Zdaniem eksperta Polska obecnie znajduje się w momencie wyczekiwania. Spotkania Tuska i Kaczyńskiego z wyborcami mają jedynie mobilizować twarde elektoraty, gdy mniej radykalni wyborcy martwią się o drożyznę. - Jesteśmy w momencie wyczekiwania, ale wydarzenia polityczne, które mają miejsce, jak np. afera taśmowa, nie wzbudzają wielkiego zainteresowania. Gra między PiS a KO dotyczy na razie mobilizacji twardych elektoratów, a wyborcy o „miękkim” nastawieniu zajmują się rachunkami za elektryczność albo pozyskiwaniem opału. Ich problemy są inne niż ostra komunikacja polityczna - podsumował Marcin Duma.

Poniżej galeria dotycząca objazdów po kraju, w jakich udział bierze Donald Tusk (65 l.) oraz Jarosław Kaczyński (73 l.)

Sonda
Zamierzasz wziąć udział w wyborach w 2023 roku?
Express Biedrzyckiej - dr Małgorzata BONIKOWSKA
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany