Radosław Fogiel oświadczył w programie "Graffiti" na antenie Polsatu, że wszelkie nawoływania opozycji do zorganizowania komisji śledczej w sprawie afery taśmowej są chybione. Jak bowiem oświadczył rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, "komisja śledcza nie ma obecnie prawnego umocowania".
Radosław Fogiel: "Jeśli badać, to badać całość". Będzie komisja ws. energetyki?
Zdaniem rzecznika partii rządzącej komisja śledcza w sprawie afery taśmowej nie powstanie, ale za to władza chce się przyjrzeć decyzjom dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego Polski od 2007 roku. - Ze strony Prawa i Sprawiedliwości sprawa jest jasna. My mówimy, że jeśli coś trzeba badać, to trzeba badać całość decyzji dotyczących polskiego bezpieczeństwa energetycznego od 2007 roku. Trzeba zbadać dlaczego umorzono dług Gazpromowi, ostatnio odkryto dokumenty w sprawie tego, że rząd Donalda Tuska chciał nas energetycznie uzależnić od Rosji mostem energetycznym z Kaliningradu - oświadczył polityk.
Dlaczego jednak nie powstanie komisja śledcza zajmująca się aferą taśmową? Zgodnie z wytłumaczeniem Radosława Fogla nie ma sensu badać sprawy, w której sądy wydały już wyroki. Co więcej, rzecznik PiS zwraca uwagę na obawę, że byłaby to maszynka do politycznej promocji. - Komisje śledcze powołuje się wtedy, kiedy nie działają instytucje państwa, a w przypadku afery podsłuchowej sądy wydały już wyroki. Dlatego zakreślamy szerszy całościowy zakres prac takiego ciała i chcemy wyposażyć je w odpowiednie narzędzia - takie, które pozwolą dotrzeć do prawdy. To nie ma być wehikuł do promocji niektórych posłów - komentuje Radosław Fogiel.
Nie komisja śledcza, a weryfikacyjna? Jest zapowiedź Radosława Fogla i data
Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości oświadczył, że w sprawie podsłuchów mogłaby powstać komisja weryfikacyjna, a nie śledcza. Ta druga ogranicza się bowiem jedynie do członków parlamentu, podczas gdy pierwsza takiego obostrzenia nie ma. Co więcej, polityk ujawnił termin prawdopodobnego powstania takiego ciała. - Mam nadzieję, że taka komisja powstanie do końca roku - podsumował Radosław Fogiel.
Poniżej galeria dotycząca wyborczych spotkań Donalda Tuska (65 l.) oraz Jarosława Kaczyńskiego (73 l.) w Polsce