Wojna za naszą wschodnią granicą przywołała zasadne pytania o obowiązkową służbę wojskową. Pobór w Polsce został zawieszony na końcu pierwszej dekady XXI wieku i jak dotąd nie został przywrócony. Co na to Polacy?
Sondaż: Ostatnie miesiące zmieniły podejście do poboru
Jak wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" co trzeci Polak chce przywrócenia poboru do wojska (35,7 proc.). Przeciwnych temu pomysłowi jest jednak prawie 2 na 3 Polaków, bo 57,1 proc. ankietowanych. Najwięcej przeciwników poboru jest w grupie osób 18-29 lat i sprzeciw sięga pułapu 77 proc. w tej grupie wiekowej. Taka reakcja nie dziwi, bo przecież wojsko o nich ubiegałoby się w pierwszej kolejności.
Co ciekawe, o punkt procentowy więcej przeciwników jest jednak wśród mężczyzn po 50. roku życia (78 proc.). Ci z pewnością pamiętają odbywanie przez siebie zasadniczej służby wojskowej i nie pałają miłością do tego rodzaju obowiązków obywatelskich.
Przywrócenia poboru chcą wyborcy PiS, którzy oglądają TVP
Gdzie zaś znajdziemy największy odsetek zwolenników poboru do wojska? To przede wszystkim wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (56 proc.), którzy wiedzę o świecie biorą z TVP (67 proc.).
Interesujący jest także fakt, że w ostatnich miesiącach podejście Polaków do poboru się zmieniło. Odsetek akceptujących przywrócenie zasadniczej służby wojskowej spadł! Sondaż IBRiS z kwietnia 2022 wskazywał bowiem 54 proc. poparcia dla przywrócenia poboru w Polsce.
Poniżej galeria dotycząca przyznania Orderu Orła Białego byłemu szefowi MON
Polecany artykuł: