kostrzyn piknik wojsko 1

i

Autor: flickr.com Nowa ustawa to nowa forma rekrutacji do wojska.

W Polsce wróci służba poborowa?

Sondaż: Polacy o poborze do wojska. Ostatnie miesiące zmieniły podejście

2022-10-03 9:29

Sondaż dotyczący przywrócenia zasadniczej służby wojskowej ujawnił zmiany, jakie zaszły w podejściu Polaków do tej kwestii, w ciągu ostatnich miesięcy. Temat zawieszonego od ponad 12 lat poboru wrócił jak bumerang w związku z wojną za naszą wschodnią granicą.

Wojna za naszą wschodnią granicą przywołała zasadne pytania o obowiązkową służbę wojskową. Pobór w Polsce został zawieszony na końcu pierwszej dekady XXI wieku i jak dotąd nie został przywrócony. Co na to Polacy?

Sondaż: Ostatnie miesiące zmieniły podejście do poboru

Jak wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" co trzeci Polak chce przywrócenia poboru do wojska (35,7 proc.). Przeciwnych temu pomysłowi jest jednak prawie 2 na 3 Polaków, bo 57,1 proc. ankietowanych. Najwięcej przeciwników poboru jest w grupie osób 18-29 lat i sprzeciw sięga pułapu 77 proc. w tej grupie wiekowej. Taka reakcja nie dziwi, bo przecież wojsko o nich ubiegałoby się w pierwszej kolejności.

Co ciekawe, o punkt procentowy więcej przeciwników jest jednak wśród mężczyzn po 50. roku życia (78 proc.). Ci z pewnością pamiętają odbywanie przez siebie zasadniczej służby wojskowej i nie pałają miłością do tego rodzaju obowiązków obywatelskich.

Przywrócenia poboru chcą wyborcy PiS, którzy oglądają TVP

Gdzie zaś znajdziemy największy odsetek zwolenników poboru do wojska? To przede wszystkim wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (56 proc.), którzy wiedzę o świecie biorą z TVP (67 proc.).

Interesujący jest także fakt, że w ostatnich miesiącach podejście Polaków do poboru się zmieniło. Odsetek akceptujących przywrócenie zasadniczej służby wojskowej spadł! Sondaż IBRiS z kwietnia 2022 wskazywał bowiem 54 proc. poparcia dla przywrócenia poboru w Polsce. 

Poniżej galeria dotycząca przyznania Orderu Orła Białego byłemu szefowi MON

Sonda
Czy powszechny pobór do wojska powinien zostać przywrócony
Gen. Bieniek: Ukraińcy sami są chyba najmniej przestraszeni szantażem atomowym [Express Biedrzyckiej]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany