wojna w ukrainie

i

Autor: super express

wojna na ukrainie

Mychajło trafił do rosyjskiej niewoli. Schudł 40 kg. Ujawnione szczegóły wprost porażają

2022-10-03 6:48

Mychajło Dianow to żołnierz ukraińskiej piechoty morskiej, który brał udział w obronie Mariupola i zakładów Azowstal. W wyniku tych wydarzeń trafił do rosyjskiej niewoli. Teraz, po tym jak został wyswobodzony w wyniku wymiany jeńców, udzielił on wstrząsającego wywiadu telewizji Sky News. - Traktowali nas jak zwierzęta - kategorycznie i jednoznacznie ocenił niewolę u Rosjan. Ujawnione przez Dianowa szczegóły są wprost porażające!

W maju obrońcy Mariupola po niemal trzech miesiącach bardzo ciężkich walk, w tym w oblężonym przyczółku na terenie zakładów Azowstal, trafili do rosyjskiej niewoli po decyzji dowództwa, że "ma zostać uratowane życie żołnierzy". Mychajło Dianow był jednym z nich. Podczas swojego pobytu w niewoli schudł 40 kg. Jakby tego było mało, złamał tam rękę, którą zoperowano mu "cążkami i bez znieczulenia". Ramię zrosło się krzywo, kość wygięła się w łuk. Według informacji ukraińskich mediów w ramieniu brakuje kilku cm kości! Stan wojskowego nie pozwala obecnie na przeprowadzenie operacji. Musi najpierw przybrać na wadze ok. 20 kg. - Po miesiącu głodowania, kiedy zamykasz oczy, zapominasz o swojej rodzinie, o swoim kraju, o wszystkim. Możesz myśleć tylko o jedzeniu - przytacza jego wypowiedź rmf24.pl. - Jeść się nie dało. Na posiłek dawali 30 sekund. W ciągu 30 sekund trzeba było zjeść, ile się dało. Chleb specjalnie był bardzo twardy. Chłopcy, którym wybili zęby, nie mogli zdążyć zjeść. Potem trzeba było przestać, wstać i biec. Tak było cały czas - dodawał Dianow.

Niewola u Rosjan jak "obóz koncentracyjny"

Obóz dla jeńców w dawnej kolonii karnej w okupowanej Ołeniwce Dianow porównał do "obozu koncentracyjnego". W baraku było 800 osób. Pod koniec lipca w Ołeniwce doszło do wybuchu - zginęło wtedy co najmniej 53 ukraińskich jeńców (Dianow był wówczas poza obozem - zabrano go na wspomnianą "operację" ręki). Jak opowiadał, za podniesienie z ziemi i zjedzenie jagody jeńcy byli torturowani - bici pałkami, rażeni prądem; pod paznokcie wbijano im igły. - Rozebrali nas do naga. Zdjęli gips, wszystko. Przeszukiwali. A potem przez pięć godzin trzeba było siedzieć w kucki. Czekaliśmy, nie wiedzieliśmy, co się wydarzy - mówił.

Wymiana jeńców

21 września 215 ukraińskich jeńców wymieniono na prorosyjskiego oligarchę Wiktora Medwedczuka i 55 Rosjan. Później Dianow, jak relacjonował, spędził dzień-półtora z oczami zaklejonymi taśmą klejącą, z nogami podciągniętymi do brzucha. Przez 36 godzin z zasłoniętymi oczami, nie wiedząc, co się dzieje, był następnie przemieszczany - z autobusu do samolotu, potem znowu do autobusu. Taśmę z oczu zdjęto mu, gdy był już w Ukrainie. - Każdy z nas przeżył traumę. Uważam się za osobę silną psychicznie, ale wiele rzeczy straciło dla mnie wartość - przyznał szczerze.

Sonda
Czy wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2022 roku?
Wojna na Ukrainie trwa już pół roku. Barbarzyństwo Kremla nie ustaje
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają