Donald Tusk

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS

Były premier nie zostanie nim jeszcze raz

Sondaż: Polacy nie chcą premiera Tuska. Po wygranej opozycji szefem rządu kto inny

2022-12-27 13:17

Polacy zabrali głos w sprawie premierostwa, jakie miałaby ze sobą przynieść wygrana opozycji w następnych wyborach parlamentarnych. Z sondażu wynika, że na pewno nie chcieliby Donalda Tuska (65 l.) w roli szefa rządu. Przeciwko kandydaturze przewodniczącego Koalicji Obywatelskiej opowiada się ponad połowa ankietowanych.

Złe wieści dla Donalda Tuska płyną z najnowszego sondażu. Z badania przeprowadzonego na zlecenie TOK.FM oraz OKO.press wynika, że Polacy nie chcą widzieć byłego przewodniczącego Rady Europejskiej na fotelu premiera. W badaniu zadano jedno pytanie: "Czy chciał(a)by Pan(i), żeby Donald Tusk został premierem, jeśli opozycja wygra wybory parlamentarne i przejmie władzę od PiS?". Wyniki są jednoznaczne.

Donald Tusk premierem już nie będzie? Nie chce tego większość Polaków

63 proc. ankietowanych wybrało "nie", podczas gdy trochę ponad 1/3 badanych (34 proc.) opowiedziała się za "tak". W sprawie głosu nie ma 3 proc. respondentów. Głosy całkiem inaczej rozkładają się, jeśli zapytać o tę kwestię samych wyborców opozycji.

Jak wskazuje OKO.press w zleconym przez siebie sondażu, "elektorat partii opozycyjnych aż w dwóch trzecich chciałby, żeby Donald Tusk został szefem rządu po przejęciu władzy przez opozycję". 24 proc. odpowiedzi twierdzących w tym wypadku to odpowiedzi "zdecydowanie tak". W tym samym czasie wśród przeciwników ponownego premierostwa Tuska 12 proc. wskazań to "zdecydowanie nie".

Większy opór u wyborców Szymona Hołowni niż na lewicy

Z badania wynika, że więcej przeciwników premiera Donalda Tuska znajdziemy wśród elektoratu Polski 2050, niż w elektoracie Lewicy. 58 proc. tej pierwszej formacji stanowią niechętni Tuskowi, podczas gdy wśród wyborców Lewicy to 43 proc. głosów. Jeszcze więcej przeciwników Tuska-premiera znajdziemy pomiędzy zwolennikami opozycji, którzy nie wiedzą, na kogo głosować spośród tych formacji. Aż 75 proc. z nich nie chce Donalda Tuska ponownie premierem.

Badanie Ipsos przeprowadzono w dniach 19-21 grudnia na grupie 1000 dorosłych Polaków.

Poniżej galeria, w której zobaczycie Agatę Dudę (50 l.) wraz z żołnierkami

Sonda
Czy Donald Tusk powinien wygrać wybory?
UkrAlina - Witold Jurasz