Sejm podczas meczu Polska - Argentyna

i

Autor: ABR

Najnowsze badanie poparcia politycznego

Sondaż: PiS czuje na plecach oddech Koalicji Obywatelskiej. Różnica wielkości błędu statystycznego

2022-12-16 15:06

W najnowszym badaniu poparcia politycznego Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wysokością poparcia. Jednak formacja Jarosława Kaczyńskiego (73 l.) nie może spać spokojnie. Jej przewaga nad drugą w zestawieniu Koalicją Obywatelską jest rzędu wielkości błędu statystycznego.

W najnowszym badaniu poparcia przeprowadzonym przez pracownię Research Partner dla Wprost Prawo i Sprawiedliwość osiąga pierwsze miejsce. Zwycięstwo formacji Jarosława Kaczyńskiego nie jest już jednak tak wyraźne. Partia zdobywając 29,6 proc. głosów jest pierwsza, ale Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 29,3 proc. depcze ekipie rządzącej po piętach.

W wypadku Prawa i Sprawiedliwości względem ostatniego badania pracowni zanotowano spadek poparcia rzędu 1,4 pkt. proc., podczas gdy Koalicja Obywatelska może mówić o wzroście odsetka wskazań. Na formację tę głosować chce o 2,4 pkt. proc. ankietowanych więcej. 

Sześć partii w Sejmie. Trzecie miejsce z niemal trzykrotnie mniejszym poparciem

Trzecie miejsce w sondażu zajęła Polska 2050 Szymona Hołowni. Ugrupowanie mieści się na podium, choć poparcie partii spadło pod pułap 10 pkt. proc. względem ostatniego badania Research Partner. Zdobywa natomiast Konfederacja, której wynik 7,2 proc. to wzrost od ostatniego badania 0,1 pkt. proc. poparcia.

Piąte miejsce w badaniu zajęła Lewica z wynikiem 6,8 proc. głosów. W tym wypadku mowa o spadku poparcia o 0,7 pkt. proc., co nie jest dobrą wiadomością dla tej lewicowej formacji. Jednak jeszcze gorsza wieść z badania płynie dla ludowców.

Polskie Stronnictwo Ludowe w badaniu Research Partner uzyskało bowiem wynik na pułapie 4,6 proc., co oznacza, że ekipa Władysława Kosiniaka Kamysza (41 l.) nie przekroczyłaby progu wyborczego. To spadek o 1,2 pkt. proc. w porównaniu do ostatniego badania pracowni.

Badanie przeprowadzono w dniach 9-12 grudnia na reprezentatywnej grupie 1047 Polaków powyżej 18. roku życia.

Poniżej galeria dotycząca tego, jak PiS walczy o głosy na wsi

Sonda
Zamierzasz wziąć udział w wyborach w 2023 roku?
PiS traktuje nas jak PSY! Nie wybaczę TUSKOM! Czy Polacy przebaczą Polakom przy wigilijnym stole?| Komentery