Jarosław Szymczyk

i

Autor: Artur Hojny/Super Express, Art Service/Super Express, Shutterstock Jarosław Szymczyk

Wystrzał z wojskowej broni w komendzie

Granatnik RGW-90. To z niego strzelił komendant policji w swoim gabinecie?

2022-12-16 11:00

14 grudnia 2022 r. w gabinecie szefa polskiej policji, gen. Jarosława Szymczyka doszło do wystrzału z granatnika. Według nieoficjalnych informacji, komendant wystrzelił z broni, którą otrzymał w prezencie od służb ukraińskich. Prawdopodobnie chodzi o ręczny granatnik przeciwpancerny RGW-90. Wiemy, co to za broń i do czego służby.

Wybuch w gabinecie komendanta Szymczyka

Według doniesień mediów w wyniku przypadkowego wystrzału z granatnika zapaliła się podłoga w budynku Komendy Głównej Policji w Warszawie, w pomieszczeniu socjalnym obok gabinetu komendanta. Szef polskiej policji trafił do szpitala. Według doniesień mediów stracił na kilka godzin słuch. Do zdarzenia miało dojść przypadkowo, kiedy generał Jarosław Szymczyk testował broń otrzymaną od ukraińskich służb podczas wizyty w Kijowie. Dlaczego uzbrojony granatnik trafił do gabinetu komendanta, nie wiadomo. Być może sam Szymczyk nie zdawał sobie sprawy, że broń jest gotowa do strzału.

Granatnik RGW-90. Co to za broń?

W Internecie zaczynają pojawiać się przypuszczenia dotyczące rodzaju granatnika, z którego padł strzał. Dziennikarz TVN24 Wojciech Bojanowski zamieścił na Twitterze informację, że chodzi o ręczny granatnik przeciwpancerny RGW-90.

Broń ta jest produkowana przez niemiecki koncern Dynamit Nobel Defence. RGW-90 to seria granatników dla wojsk piechoty, produkowanych w kilku wariantach. W zależności od zastosowanego pocisku, żołnierze za ich pomogą mogą niszczyć czołgi i inne pojazdy, budynki i wojska. Można też z RGW-90 strzelać granatami dymnymi.

Politycy od Kuchni - Małgorzata Wassermann
Sonda
Czy komendant policji powinien ponieść konsekwencje, jeśli potwierdzi się, że był odpowiedzialny za wybuch?

Ile dokładnie i jakiej broni Ukraina otrzymała od NATO?

Znamy liczby! POSŁUCHAJ RAPORTU.

Listen to "Czy bez pomocy od NATO Ukraina szybko przegra wojnę? Pytamy eksperta. RAPORT ZŁOTOROWICZA" on Spreaker.