Głosowanie w sejmie. Sejm uchwalił ustawę dyscyplinującą sądy

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI/SUPER EXPRESS Głosowanie w sejmie. Sejm uchwalił ustawę dyscyplinującą sądy

Partia rządząca odzyskała tytuł lidera

Nowy sondaż partyjny: W PiS wiwaty, ale jeszcze nie szampany. Na zwycięstwie kładzie się cień

2022-08-18 10:52

Najnowszy sondaż poparcia przedstawiony przez Kantar Public daje Prawu i Sprawiedliwości pierwsze miejsce wśród partii politycznych w zestawieniu. Tym samym PiS odzyskuje wiano lidera po ostatnim sondażu pracowni z lipca, w którym partia spadła na miejsce drugie. Czy wiwaty są jednak na miejscu, gdy sondaż wyprzedził najgorętszy temat ostatnich dni?

Pierwsze miejsce dla Prawa i Sprawiedliwości w sondażu poparcia nie powinno raczej nikogo dziwić. Partia ta przoduje w sondażach od lat, tym więcej więc uwagi przykuło zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej w sondażu Kantar Public w lipcu. W sierpniu badanie tej samej pracowni daje PiS miejsce pierwsze i 30 proc. głosów.

PiS na miejscu pierwszym, Koalicja Obywatelska druga. Sondaż poparcia Kantar Public

Drugie miejsce w zestawieniu zajęła Koalicja Obywatelska. O ile PiS względem ostatniego sondażu pracowni zyskało 4 punkty procentowe, to KO straciło 1 taki punkt, a formację tę wybiera 25 proc. ankietowanych.

Polska 2050 Szymona Hołowni osiągnęła natomiast taki sam wynik jak Lewica. Obydwa te ugrupowania zanotowały po 9 proc. poparcia. W podobnej sytuacji znalazła się Konfederacja i Polskie Stronnictwo Ludowe, które również uzyskały ten sam wynik. 4 proc. poparcia nie daje im jednak szans na przeskoczenie progu wyborczego.

Pod kreską wylądował też Kukiz'15 z wynikiem 2 proc. poparcia oraz AgroUnia, którą w sondażu wybrało 1 proc. ankietowanych. Poparcie oscylujące wokół zera osiągnęło natomiast Porozumienie Jarosława Gowina.

Zatruta Odra nie utopiła sondażu?

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że badanie Kantar Public zostało przeprowadzone na grupie 972 osób, a odbyło się w dniach 5-10 sierpnia. Oznacza to, że wykonano je jeszcze przed nagłośnieniem katastrofy ekologicznej na Odrze. Dopiero bowiem 10 sierpnia rząd podjął ten temat, a 12 sierpnia rozesłane zostały pierwsze alerty RCB w sprawie.

Express Biedrzyckiej: Jackowski o Kaczyńskim: Prezes podlega manipulacji przez otoczenie

Poniżej zdjęcia z odwiedzin Jarosława Kaczyńskiego (73 l.) na grobie jego zmarłego przyjaciela - Kornela Morawieckiego (78 l.)

Sonda
Czy wierzysz, że to jest ostatnia kadencja PiS-u u władzy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE