Mikołaj

i

Autor: Pexels

Nowy sondaż „Super Expressu”

Skromna gwiazdka 2022. Siedem milionów Polaków nie da nikomu prezentu

2022-12-22 16:20

Przez drożyznę tegoroczne święta będą wyjątkowo skromne. Widać to po nastrojach oraz po portfelach Polaków. Co prawda większość z nas zamierza obdarować bliskich prezentami, ale 26 proc. ankietowanych nie kupi w tym roku nikomu świątecznego upominku – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster, wykonanego dla „Super Expressu”. Jeśli przełożyć odsetki na liczbę Polaków – prezentów nie kupi 7 mln osób.

Kryzysowa gwiazdka

Tegoroczne Boże Narodzenie nie będzie tak hucznie obchodzone, jak byśmy tego chcieli. Drożyzna zjada nasze świąteczne potrawy i drastycznie podwyższa ceny prezentów. - Mamy rekordową inflację, a od maja nasze wynagrodzenia tracą na wartości, czyli biedniejemy – podkreśla ekonomista Marek Zuber.

Kryzysowa sytuacja przekłada się na oszczędności. Instytut Badań Pollster zadał ankietowanym pytanie: Czy kupisz lub już kupiłeś w tym roku prezenty na Święta? Okazuje się, że 26 proc. z nas nie kupi żadnego upominku. Sondaż został przeprowadzony w dniach 17-18 grudnia na grupie 1066 dorosłych Polaków.

Drożyzna zniszczy święta. Sprawdź, co najbardziej podrożeje

Wykres: Sondaż świąteczny

i

Autor: Super Express Wykres: Sondaż świąteczny

Polacy muszą oszczędzać

O tym, że tegoroczne święta będą skromne świadczy też inne badanie Instytutu Badań Pollster dla „SE”. Pracownia zapytała wcześniej Polaków, czy muszą oszczędzać na tegoroczne Boże Narodzenie. Okazuje się, że na zakupach oszczędza aż 75 proc. z nas!

Polacy oszczędzają na jedzeniu. Wynik sondażu przeraża

Według „Indeksu cen w sklepach detalicznych”, opracowanego przez UCE Research i Wyższe Szkoły Bankowe, w listopadzie tego roku nasze codzienne zakupy były droższe średnio o 25,8 proc. w porównaniu z listopadem 2021 r. Najbardziej zdrożały produkty tłuszczowe, (margaryna, masło i olej) oraz mięso. Niestety drożeją karpie, czyli tradycyjna polska potrawa wigilijna. O ile rok temu za kilogram karpia w sklepie trzeba było zapłacić 35-50 zł, tak obecnie jego cena wynosi nawet 60-75 zł.

Krzysztof Jackowski mówi o tym co spotka Jarosława Kaczyńskiego w 2023 roku
Sonda
Czy kupisz na gwiazdkę 2022 roku prezenty?