Żywność

i

Autor: shutterstock

Ile?!

Polacy oszczędzają na jedzeniu. Wynik sondażu przeraża

2022-11-30 5:30

Przez drożyznę jesteśmy coraz ubożsi i robimy mniej zakupów. Z sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że obecnie aż 77 proc. badanych oszczędza na jedzeniu! To o 18 proc. więcej oszczędzających niż pół roku temu! – Dobrze, że została utrzymana zerowa stawka VAT na żywność – komentuje ekonomista prof. Ryszard Bugaj (78 l.).

Coraz więcej Polaków oszczędza na żywności

Inflacja sięga niemal 20 proc., a ceny wielu produktów żywnościowych, np. oleju czy mięsa, są wyższe prawie o 100 proc. niż rok temu. Nic dziwnego, że wielu Polaków musi oszczędzać na zakupach. W kwietniu Instytut Badań Pollster zapytał ankietowanych, czy oszczędzają na żywności, i okazało się, że robi tak 59 proc. badanych. Aktualnie powtórzyliśmy ten sondaż. Okazuje się, że odsetek Polaków zmuszonych do ograniczenia zakupów żywności wzrósł do 77 proc.!

Najnowszy sondaż partyjny. PiS z niewielką przewagą nad PO

Dobrze, że jest zerowy VAT

– Sytuacja gospodarstw domowych się pogarsza. Nie wiemy jednak, czy Polacy kupują tańszą i gorszej jakości żywność, czy kupują mniej jedzenia. Zapewne jest i tak, i tak, ale nie wiemy, w jakich proporcjach – mówi prof. Ryszard Bugaj. – Dobrze, że rząd przedłużył zerową stawkę VAT na żywność, bo ceny żywności, przynajmniej tej podstawowej, powinny być chronione – dodaje ekonomista.

Sondaż przeprowadzono w dniach 25–27 listopada na próbie 1057 dorosłych Polaków.

Jacek Sasin zapytany o ceny paliw od stycznia 2023. Pójdą mocno w górę? Minister wprost

Sondaż o oszczędzaniu

i

Autor: SE/Robert Bany
Jacek Sasin zapytany o ceny paliw od stycznia 2023. Pójdą mocno w górę? Minister wprost
Sonda
Czy oszczędzasz na jedzeniu?