drożyzna, inflacja, pieniądze

i

Autor: Shutterstock drożyzna, inflacja, pieniądze

Tak drogo dawno nie było

Drożyzna zniszczy święta. Sprawdź, co najbardziej podrożeje

2022-10-03 4:00

Drożyzna daje się nam mocno we znaki. Według GUS wskaźnik inflacji wyniósł we wrześniu aż 17,2 proc. W jeszcze większym stopniu drożeje żywność, bo za litr oleju płacimy teraz o 100 proc. więcej niż przed rokiem! Ekonomiści są pewni, że inflacja wkrótce może wynieść 20 proc. lub więcej. Czyli czekają nas skromne święta.

Z raportu GUS wynika, że we wrześniu ceny towarów i usług wzrosły o 17,2 proc. w stosunku do cen sprzed roku. Sytuacja staje się dramatyczna, bo drożyzna jest największa od 1997 r., kiedy Polska wychodziła z biedy odziedziczonej po PRL. Najwięcej wzrosła we wrześniu cena nośników energii - aż o 44,2 proc. Znacząco, bo o 19,3 proc. zdrożała też żywność (olej jest droższy o ok. 100 proc.). – Inflacja to jednak nie tylko nośniki energii i żywność. Drożeje praktycznie wszystko. Presja cenowa rozlała się po całej polskiej gospodarce. Firmy przerzucają rosnące koszty na konsumentów, więc zachodzą tzw. efekty drugiej rundy – komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. Drożejąca żywność niepokoi ekonomistę Marka Zubera (50 l.). – Sytuacja w Polsce jest odmienna niż w innych krajach, bo na świecie żywność najbardziej drożała w kwietniu, a później wzrosty spadły, czego przykładem jest obecnie niższa cena pszenicy. U nas żywność drożeje nieprzerwanie – informuje ekspert. Co się jeszcze wydarzy? – Potrafię sobie wyobrazić, że inflacja się rozkręci i przekroczy 20 proc. w tym roku, chociaż nie musi się tak stać. Natomiast dalszy los inflacji zależeć będzie od decyzji polityków u nas i w innych krajach – dodaje Marek Zuber. Wszystko wskazuje jednak na to, że Boże Narodzenie będzie w tym roku obchodzili bardzo skromnie.

PiS nie radzi sobie z DROŻYZNĄ! Wściekli Polacy przeklinają rząd! |Komentery
Sonda
Przejmujesz się inflacją?

Panika przed zimą! Staruszka ROZEBRAŁA STODOŁĘ, żeby mieć drewno na opał.

Włącz podcast i posłuchaj, jak do zimy szykują się mieszkańcy wsi.

Listen to "ZAMARZNIEMY i będzie spokój z nami! Polacy z NAJBIEDNIEJSZEJ GMINY szykują się do ZIMY." on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają