Sergiej Ławrow

i

Autor: AP Sergiej Ławrow

Niespodziewane sceny na szczycie G20

Siergiej Ławrow zaskoczył całą salę. Tak na przemówienie Zełenskiego jeszcze nie reagował

2022-11-15 14:41

Siergiej Ławrow (72 l.), pozostaje szefem rosyjskiej dyplomacji od niemal 20 lat. Rosjanin pojawił się więc na szczycie G20, który odbywa się w Indonezji. Ławrow jest najwyżej postawionym politykiem, który reprezentuje Moskwę na spotkaniu. Wszyscy zwrócili też uwagę na reakcję szefa rosyjskiego MSZ, gdy występował Wołodymyr Zełenski.

W Indonezji odbywa się szczyt G20, na którym, jak wskazuje nazwa, zebrało się 20 najpotężniejszych państw świata. Wśród nich jest także Rosja, która jednak nie wystawiła reprezentacji pod przywództwem Władimira Putina. Zamiast prezydenta Federacji Rosyjskiej na szczyt poleciał Siergiej Ławrow.

Siergiej Ławrow uwagę zwraca od samego początku. Czy szef MSZ wysyła sygnały Zachodowi?

Niedługo po przybyciu Rosjanina wraz z delegacją na wyspę Bali, gdzie odbywa się szczyt, media obiegła informacja, jakoby Siergiej Ławrow trafił do szpitala w wyniku problemów z sercem. Dyplomata szybko jednak zareagował, starając się dementować plotki. Nagranie w mediach społecznościowych umieściła głośna podwładna Ławrowa, rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa (46 l.). Na wideo pokazuje siedzącego przy stoliku na tarasie hotelowym Ławrowa.

Od razu uwagę ekspertów zwróciły gadżety, w jakie wyposażony był szef dyplomacji rosyjskiej. Koszulka, w którą był ubrany, została zaprojektowana przez niszowego, ale uznanego projektanta z Zachodu. Z kolei na stole leżał iphone Ławrowa, a na ręce miał smartwatcha tej samej firmy. Niektórzy z ekspertów wskazują, że mógł to być sygnał dla Zachodu na gotowość Rosji do rozmów.

Spekulacje i fakty. Reakcja Siergieja Ławrowa na przemówienie Wołodymyra Zełenskiego była jednoznaczna

Spekulacje pozostawmy jednak analitykom i spójrzmy na fakty. Te są nie mniej interesujące. Mowa o dwóch sytuacjach - reakcji Siergieja Ławrowa na przemówienie Wołodymyra Zełenskiego oraz samej sali z zebranymi oficjelami na wystąpienie rosyjskiego dyplomaty. Otóż okazuje się, że w jednym i drugim wypadku mamy do czynienia z zaskoczeniem.

Podczas gdy w trakcie szczytu G20 miejsce miało połączenie wideo z Wołodymyrem Zełenskim, a prezydent Ukrainy przemawiał do zgromadzonych, Siergiej Ławrow pozostał na sali. Nie wyszedł z niej także, gdy Zełenski niebezpośrednio uderzał w Rosję, szczyt nazywając "G19", tym samym wyłączając Rosjan z zebranych.

- Nadszedł czas, kiedy niszczycielska wojna rosyjska musi i może zostać zatrzymana. Każdy dzień zwłoki oznacza śmierć kolejnych Ukraińców - mówił Zełenski do uczestników szczytu. Słów tych niewzruszenie słuchał Siergiej Ławrow, Maria Zacharowa i świta rosyjskich oficjeli. Ta reakcja Rosjan na przemówienie prezydenta Ukrainy była niemałym zaskoczeniem. Dotąd dyplomacja rosyjska pod przewodnictwem Ławrowa ostentacyjnie takie wysłuchania opuszczała, gdy dochodziło do nich na szczytach międzynarodowych.

Cała sala zostaje, ale to nie aprobata. Bloomberg: Świat zmęczony aroganckimi gierkami Rosji

Nie mniejszą niespodzianką był odbiór wystąpienia Siergieja Ławrowa przez salę. Nikt bowiem nie opuścił zgromadzenia, gdy przyszło przemawiać dyplomacie Kremla, co wcześniej zdarzało się na innych międzynarodowych mityngach.

Ławrow przemawiając korespondował ze słowami Wołodymyra Zełenskiego, oskarżając go o "pouczanie Rosji". Przekonywał też zebranych, że w Ukrainie rządzą neonaziści. Jak podaje agencja Bloomberg, taka reakcja gości na rosyjską delegację może świadczyć o tym, że światowi przywódcy mają dość rosyjskiej arogancji na szczytach międzynarodowych i nie chcą bawić się w dyplomatyczne gierki. 

Poniżej galeria z wyznaniem "kucharza Putina", który mówi o wpłynięciu na wybory w USA

Sonda
Czy realny jest scenariusz wstąpienia Polski do grona najbogatszych państw G20?
Płk Andrzej Kruczyński: "Niebawem to my, NATO, będziemy się uczyć z doświadczeń armii ukraińskiej." [Express Biedrzyckiej]

Dzięki Bidenowi Putin stracił najważniejszego sojusznika?

Posłuchaj rozmowy z ekspertem!

Listen to "Chiny nie będą finansować wojny Putina? Ryszard Schnepf: To zostało powstrzymane przez rozmowy Bidena. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany