Chersoń wyzwolony

i

Autor: Telegram Kanał Południe

Wielki sukces i trudna decyzja

Chersoń zdobyty, ale władze nagle ogłosiły ewakuację miasta. Już wiemy, dlaczego

2022-11-14 14:47

11 listopada w Polsce wspominaliśmy, jak zwykle, jako Narodowe Święto Niepodległości. Ten dzień szczególny był także dla Ukraińców, którzy po 8 miesiącach okupacji odzyskali w końcu Chersoń - jedyne miasto obwodowe, jakie od początku wojny udało się zająć Rosjanom. Radość naszych wschodnich braci trwała cały weekend, aż zapadła niełatwa decyzja.

Chersoń wolny! Ukraińcy przejęli kontrolę nad miastem, które było dotąd największą zdobyczą w trakcie tej wojny, jaką osiągnęli Rosjanie. Kontrolę nad miastem, od piątku mają już wojska Kijowa, co spotkało się z ogromną radością mieszkańców już od samego piątkowego rana, gdy ostatnie oddziały Rosjan opuściły Chersoń. Wielka feta trwała jednak nie tylko w Chersoniu - odzyskanie tego kluczowego dla południowego frontu miasta świętowano w całej Ukrainie.

Najpierw sukces i odbicie Chersonia. Teraz trudna decyzja o ewakuacji

Iryna Wereszczuk (46 l.), która jest wicepremier Ukrainy, piastuje także funkcję minister do spraw reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów. To właśnie ona wydała niełatwy komunikat z punktu widzenia radującego się z odbicia Chersonia Ukraińców. Zgodnie bowiem z decyzją rządu wezwano mieszkających w Chersoniu i okolicach ludzi do opuszczenia tego terytorium.

Szczególnie ciężka ma być zima, gdzie w warunkach utrudnień z przesyłem energii oraz widma ostrzału rosyjskiego nad głowami mieszkańcy odbitego Chersonia mogą znów znaleźć się na celowniku bezpośrednich działań wojennych. - Dlatego sugerujemy ewakuację, zwłaszcza kobiet i dzieci, seniorów oraz osób niepełnosprawnych - mówiła Wereszczuk w trakcie przemówienia. Jak dodała wicepremierka, Rosjanie mogą ostrzeliwać Chersoń i brać na celownik mieszkańców regionu z powodu zemsty. - Wróg będzie starał się zemścić na mieszkańcach za niezaakceptowanie okupacji - podkreśliła.

Ukraina przygotowała operację "Schronienie". 400 tys. osób znajdzie bezpieczne lokum?

Żeby Ukraińcy z Chersonia i okolic, którzy zdecydują się na ewakuację, mieli gdzie spokojnie przeżyć zimę, zorganizowana została operacja "Schronienie". W jej ramach administracje obwodowe mniej narażonych na atak Rosjan terytoriów kraju przygotowały miejsca dla ewakuowanych. Iryna Wereszczuk wskazała, że mowa o nawet 400 tys. miejsc. - Kwaterując ludzi bazujemy nie tylko na miasteczkach kontenerowych. Program "Schronienie" działa sprawnie i dodatkowo motywuje tych, którzy mogą kogoś ugościć - podsumowała wicepremierka.

Poniżej galeria, w której zobaczycie zdjęcia propagandowych "aniołków Putina"

Sonda
Czy wierzysz, że Ukraina wygra wojnę?
Krzysztof Bosak: "Polski rząd konkuruje pod względem przywilejów socjalnych z innymi państwami UE, by przyciągać uchodźców z Ukrainy" [Express Biedrzy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany