Lidia Staroń maglowana w Senacie

i

Autor: LESZEK SZYMAŃSKI/PAP Lidia Staroń maglowana w Senacie

Powstanie obywatelski projekt ustawy

Senator Staroń zapowiada: koniec samowoli prezesów spółdzielni!

2023-07-31 5:00

Spółdzielnie mieszkaniowe to wciąż państwa w państwie, a ich prezesi żyją jak krezusi, zarabiając nawet do 60 tys. zł. W Senacie od ponad dwóch lat czeka na rozpatrzenie projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach, która kończy z tymi kosmicznymi zarobkami. Jego autorka, niezależna senator Lidia Staroń (63 l.), deklaruje, że doprowadzi do wejścia nowych przepisów w życie.

Prezesi jak dyktatorzy

Lokatorzy mieszkań spółdzielczych często nie mają wpływu na swoją spółdzielnię, gdyż o wszystkim decyduje zarząd powoływany przez radę nadzorczą, zwykle z zarządem związaną. Np. w czerwcu 2023 r. w SM „Jaroty” w Olsztynie miał się dokonać wybór nowej rady. Posiedzenie tak przedłużano, że radę wybrano w głosowaniu o... 5 rano. Wygrali kandydaci popierani przez byłego prezesa.

Czego Polacy oczekują od rządu? Ludzie przedstawili swoje żądania. Wyłożyli kawę na ławę!

Koniec kosmicznych pensji 

Prezesi zarządów spółdzielni  zarabiają nawet po 40 tys. zł. Ich apanaże zmniejszyć ma przygotowana przez senator Lidię Staroń nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która m.in. ograniczy zarobki do siedmiokrotności kwoty bazowej dla menedżerów na państwowej posadzie (aktualnie to 12,5 tys. zł). – Najważniejszą zmianą jest to, że ustawa wprowadzi realne wybory członków rady nadzorczej i zarządu: bezpośrednie, tajne, powszechne, w dniu wolnym od pracy – zapowiada Staroń w rozmowie z „SE.

Szymon Hołownia ostrzega przed 800 plus. Przy okazji wbija szpilę w Korwin-Mikkego

Powstanie projekt obywatelski

Ustawa utknęła jednak w Senacie. Ale Lidia Staroń ma nowy pomysł: - Będę walczyła aby powstał obywatelski projekt ustawy, którym parlament będzie musiał się zająć – deklaruje. ABR

Wieczorny Express -Dariusz Joński 2
Sonda
Czy jesteś zadowolony ze swojej spółdzielni mieszkaniowej?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany