Sędzia Igor Tuleya

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS Sędzia Igor Tuleya

ZWROT AKCJI

Sędzia Tuleya jednak nadal nie będzie orzekać. Najnowsza decyzja

2022-08-08 12:34

Jeszcze rano 8 sierpnia media informowały, że nowa prezeska warszawskiego Sądu Okręgowego Joanna Przanowska-Tomaszek podjęła decyzję o przywróceniu do orzekania sędziego Igora Tuleyi i natychmiastowe wysłanie go na zaległy urlop w dniach 8 sierpnia - 19 września 2022 r. Kilka godzin później pojawiła się jednak nowa decyzja. Pismo prezeski SO zostało uchylone przez jej przełożonego, prezesa Sądu Apelacyjnego Piotra Schaba.

W sobotę portal TVP Info poinformował, że zawieszony przed niemal dwoma laty przez zlikwidowaną już Izbę Dyscyplinarna SN warszawski sędzia Tuleya został dopuszczony do pracy decyzją prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanny Przanowskiej-Tomaszek. Miał też zostać wysłany na zaległy urlop wypoczynkowy.

Sędzia Tuleya stawił się w poniedziałek rano w sądzie okręgowym, aby odebrać te postanowienia. Jak poinformował, otrzymał decyzję o przywróceniu go do pracy. Dodał, że jednocześnie otrzymał też w kadrach pismo prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotra Schaba, podpisane przez jego zastępcę Przemysława Radzika, które uchyla decyzję o dopuszczeniu go do orzekania.

- Prezes SA zarządzeniem z dzisiaj, w związku ze sprawowaniem wewnętrznego nadzoru administracyjnego nad sądem okręgowym, uchylił decyzję prezes sądu okręgowego z 5 sierpnia w przedmiocie dopuszczenia mnie do orzekania - przekazał Tuleya.

Sędzia Tuleya: jestem pewien, że zwycięstwo przyjdzie wcześniej, niż się tego spodziewamy

Odnosząc się do tej decyzji, sędzia powiedział, że "wygląda to na jakąś grę". - Krótko mówiąc w mojej sytuacji niewiele się zmieniło, ale należało się tego spodziewać, że funkcjonariusze Ministerstwa Sprawiedliwości wymyślą coś nowego.(...) Jestem pewien, że prędzej czy później odniesiemy sukces. Nie jest tak, żeby zło triumfowało nad dobrem. Jestem pewien, że to zwycięstwo przyjdzie wcześniej, niż się tego spodziewamy - skomentował Tuleya.

Sędzia zapowiedział, że będzie "szukał sprawiedliwość przed sadami powszechnymi" i "przeprowadzał akcje przed sądami europejskimi". Jego pełnomocnik mec. Michał Romanowski w rozmowie z PAP poinformował, że podejmie kroki prawne w tej sprawie. Nie wykluczył skierowania odpowiednich zawiadomień do prokuratury.

ZOBACZ TAKŻE: Igor Tuleya: Jestem obiektywnym sędzią

Sędzia Igor Tuleya nie orzeka od prawie dwóch lat

W 2020 roku nieistniejąca już Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zadecydowała o uchyleniu mu immunitetu, obniżeniu wynagrodzenia o 25 proc. i bezterminowym zawieszeniu. 

Przywracając Tuleyę do pracy prezeska SO wykonała orzeczenie stołecznego sądu, który w marcu 2022 przywrócił sędziego do pracy w ramach tzw. zabezpieczenia. Orzeczenie jest prawomocne. 

ZOBACZ TAKŻE: Igor Tuleya BEZ OGRÓDEK: Ziobro PODPALIŁ sądy! [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]

Sonda
Czy sądy w Polsce działają sprawnie?
Express Biedrzyckiej: dr Mirosław Oczkoś: 99 proc. ministrów i wiceministrów to klasyczni nieudacznicy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają